İçeriğe geç

Atropa belladonna (Güzelavrat otu)

Güzelavrat otu


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitkiZehirli bitki, Avrupa-Sibirya elementi.

Dolaşım

Bitkiler › Patlıcan takımı › Patlıcangiller › Güzelavratotu › Güzelavrat otu

Dağılımı

Doğal olarak batı Asya, kuzey Afrika ve Avrupa’da yayılış gösterir.

Genel bilgiler

50 cm ila 2 metre büyüyebilir. Yumurtamsı yapraklar kısaca saplı, yumurtamsı eliptik, tepede sipsivri ve 18 cm uzunluğundadır. Çiçekler çan biçiminde, soluk mor renkli ve yeşil bezelidir. Hafif bir kokusu vardır. Meyveler yeşildir ve olgunlaştıklarında siyaha dönerler. 1,5 cm çapında olan bu meyveler tatlıdır ve bazı hayvanlar tarafından tüketilir.

Gözlem

Kayın (Fagus) ormanlarında görülür. Kartepe, Gölcük ve Başiskele ilçelerinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Güzelavrat otu, Dulavrat otu, Ayı çileği, Ayı liforu, Ayı ligarbası, Deli otu, İpkeseği, Kurt böğürtleni, Yidin, Yiğdin otu, Yabani tütün.

Çiçek zamanı

Haziran-Ağustos ayları.

Yükseklik

100-1600 metre arası.

Etimoloji

Cins adını ecel tanrıçası Atropos’tan (Ἄτροπος) almaktadır. Antikçağda, insanın hayat serüveninin Mireler olarak bilinen, Zeus ve Artemis’in kızları olan üç tanrıça tarafından düzenlendiğine inanılıyordu. Atropos, bu üç kader tanrıçasından biridir ve görevi elindeki makasla ‘ip’leri kesmektir. Burada ipten kastedilen şey, insan ömrüdür. Bitkinin insanlar için zehirli olması ile ecel tanrıçası arasında bir bağ kurulmuştur. Tür adı Latince “güzel kadın” anlamına gelir. Antikçağda kadınların (örneğin Kleopatra) daha çekici olmak için göz bebeklerini büyütmek için bu bitkiyi kullanmalarına işaret eder. Bitkinin suyu mektupları kapatırken kullanılarak, mektubu taşıyan ulağın gözlerinin durumuna göre mektubun açılıp açılmadığı öğrenilirmiş.

Geleneksel tıp

Ağrı kesici, kas gevşetici, iltihap gidericidir. Parkinson, güneş çarpması ve peptik ülser tedavisinde kullanılır. Menstrüel sorunlarda başvurulur. Göz ameliyatlarında göz bebeğini büyütmek için kullanılır. Mantar kaynaklı zehirlenmelerde kullanılır. Ağrı kesici, panzehir, spazm çözücü, idrar söktürücü, halusinojenik, uyuşturucu ve yatıştırıcıdır.

Dioscorides: Uyku getiricidir. Ağrı kesicidir. Ağızda gargara yapılırsa diş ağrısını giderir.

Dikkat

Fotoğrafları

Literatür

Species Plantarum 1: 181. 1753. L.

Bir Yorum Yazın