Buradasınız: Ana sayfa » Atropa belladonna

Atropa belladonna

Güzelavrat otu

Bakımı

Atropa belladonna çok yıllık bir ottur. Nemli toprağı ve güneşligölgeli ya da yarı gölgeli bölgeleri tercih eder. Donlara dayanıklıdır.

Yetiştirme

Atropa belladonna açık orman ve çalılıklarda görülür. Kumlu ve tınlı topraklara uyumludur.

Yaygın adları

Deadly night shade, Divale, Belladonna, Banewort, Devil’s berries, Naughty man’s cherries, Death cherries, Beautiful death, Devil’s herb, Great morel, Dwayberry; Güzelavrat otu, Dulavrat otu, Ayı çileği, Ayı liforu, Ayı ligarbası, Deli otu, İpkeseği, Kurt böğürtleni, Yidin, Yiğdin otu, Yabani tütün.

Etimoloji

Cins adı Yunanca geri adım atmayan (Üç kader tanrıçasından biri olan ve görevi insan hayatını sonlandırmak olan Atropos’a atfen); tür adı ise İtalyanca güzel kadın (Kadınların daha çekici olmak için göz bebeklerini büyütürken bu bitkiyi kullanmalarına atfen) anlamına gelir.

Bitki tarihi

Adını ecel tanrıçası Atropos’tan (Ἄτροπος) almaktadır. Antikçağda, insanın hayat serüvenin Mireler olarak bilinen Zeus ve Artemis’in kızları olan üç tanrıça tarafından düzenlendiğine inanılıyordu. Atropos, bu üç kader tanrıçasından biridir ve görevi elindeki makasla ‘ip’leri kesmektir. Burada ipten kastedilen şey, insan ömrüdür. Bitkinin insanlar için zehirli olması ile ecel tanrıçası arasında bir bağ kurulmuştur.

Taksonomi

Superregnum: Eukaryota
Regnum: Plantae
Cladus: Angiosperms | Eudicots | Asterids
Ordo: Solanales
Familia: Solanaceae
Subfamilia: Solanoideae
Tribus: Hyoscyameae
Genus: Atropa
Raunkiaer: Hemicryptophyte
Phytochorion: Euro-Siberian

Literatür

Species Plantarum 1: 181. 1753. L.

Fotoğrafları

Yapısı

Atropa belladonna 2 metre büyüyebilir. Ovat yapraklar 18 cm. uzunluğundadır. Çiçekler kampanulat, soluk mor renkli ve yeşil bezelidir. Hafif bir kokusu vardır. Meyveler yeşildir ve olgunlaştıklarında siyaha dönerler. 1,5 cm. çapında olan bu meyveler tatlıdır ve bazı hayvanlar tarafından tüketilir. HaziranTemmuz ve Ağustos aylarında çiçek açar.

Faydaları ve zararları

Bitkileri kullanmadan önce mutlaka bir uzmandan yardım alın. Yaprakları, meyveleri ve özellikle kökü zehirlidir. Gebelik komplikasyonları, kardiyovasküler hastalıklar, gastrointestinal bozukluklar ve psikiyatrik bozukluklara neden olabilir. Ağrı kesici, kas gevşetici, anti-inflamatuar, menstrüel sorunlar ve peptik ülser tedavisinde kullanılır.

Flora of Turkey

Stems branched, 50-200 cm, glandular-pubescent above. Leaves shortly petiolate, ovate-elliptic, acuminate. Calyx 10-17 mm, to 4 cm diam. in fruit . Corolla brownish violet with purple veins, 25-35 x 10-15 mm, with short lobes. Stamens and style included. Berry black, shining, 1-2 cm diam. Fl. 6-8. Fagus orientalis woodland, shady places, s.l.-1800 m. VI:450.

Yorum yazın