İçeriğe geç

Sambucus nigra (Bodur mürver)

Bitkiler › Hanımeli takımı › Mürvergiller › Mürver › Kara mürver

Tıbbi bitkiYenilebilir bitkiZehirli bitki, Haşerat kovucuAvrupa-Sibirya elementi.

6 metre büyüyebilir. Gövde gençken açık yeşil, olgunken gri renklidir. Yapraklar karşılıklı çiftler halinde dizilmiştir. 10 ila 30 cm uzunluğunda, 5 ila 7 arası yaprakçıkla teleksi ve testere dişli kenarlıdır. Genç gövdelerin içi boştur. Çiçekler erseliktir ve beş ercik taşırlar. Çiçekler fildişi rengindedir ve beş taç yapraklıdır. Meyveler koyu parlak mor ila siyah arası renktedir.

Doğal olarak batı Asya ve Avrupa’da yayılış gösterir. [Harita|Sinonimler|Herbaryum]

Çalılık, orman sınırları ve yol kenarında görülür. Kartepe, Gölcük ve Başiskele ilçelerinde gözlemlenmiştir.

Dilimizde Kara mürver, Ağaç mürver, Lüver, Lor, Sultan, Piran, Piren, Yiğidinotu, Sultanotu, Şahmelik, Şahmelek, Lüvor, Melikşah, Melesir, Mındar ağacı, Mindiraç, Patlak, Patlangaç, Patlangıç, Patlangoz, Patlankuç, Patlavuç, Patlayak, Şişni, Yalangoz ve Yalankoz adları ile bilinmektedir.

Nisan ve temmuz ayları arasında çiçek açar.

Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Olgun meyveler yenilebilir ancak olgunlaşmamışları hafif zehirlidir. Meyve pişirilerek reçel yapılır. Çiçekleri çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir. Çiçekleri kurutularak çay elde edilir.

Çiçek başlarından ferahlatıcı bir içecek elde edilir. Gövde, yapraklar, meyveler ve kök bronşit, astım, üst solunum yolu enfeksiyonları ve yüksek ateşin tedavisinde kullanılır. Canlandırıcıdır. İdrar söktürücü, müshil ve kusturucudur. Kabızlık ve artritik rahatsızlıkların tedavisinde kullanılır. Yaprakları güneş yanığı ve çocuklarda isilik, meyveleri egzama, eldeki çıban ve hemoroit tedavisinde kullanılır. Felç, diyabet, yara, öksürük, astım, bronşit ve prostat bozuklarının tedavisinde kullanılır.

Bitkinin tüm yeşil parçaları zehirlidir.

Yaprakları böcek kovucu olarak kullanılır. Kurutulmuş çiçekleri fare kovucudur. Çiçekler cilt losyon ve merhemlerinde kullanılır. Meyvelerinde mavi ve mor boya elde edilir. Saçları siyaha boyamak için kullanılır.

Doğan, Hüseyin (2022). Sambucus nigra (Bodur mürver) - Kocaeli Bitkileri. Erişim adresi: https://kocaelibitkileri.com/sambucus-nigra/ Erişim tarihi: 6 February 2023

Bir Yorum Yazın