Hüseyin Cahid Doğan
Bu site, Kocaeli'nde görülen bitkilerin tanıtılmasına yönelik hayata geçirilen amatör bir projedir. Kocaeli sınırları içinde fotoğrafladığınız bitkileri paylaşmak için lütfen sol taraftaki iletişim araçlarından birini kullanın.

Lotus angustissimus

Fotoğraf

Bakımı

Lotus angustissimus Tek ya da iki yıllık bir ottur. Geçirgen ve nemli toprağı ve güneşli ya da yarı gölgeli bölgeleri tercih eder.

Yetiştirme

Lotus angustissimus Açık orman, dere kıyısı, kayalık ve sulak alanlarda görülür. Kumlu, killi ve tınlı topraklara uyumludur.

Yaygın adları

Slender bird’s foot trefoil; Kurtlu ot.

Etimoloji

Cins adı Latince yonca; tür adı ise Latince çok dar anlamına gelir.

Taksonomi

Form: Therophyte

Bölüm: Dicotyledoneae
Sınıf: Equisetopsida
Altsınıf: Magnoliidae
Üsttakım: Rosanae
Takım: Fabales
Familya:
Cins: Lotus
Görüldüğü Yer: Ballıkayalar Tabiat Parkı
Görüldüğü Yer: Çenedağı
Görüldüğü Yer: Kocaeli Kent Ormanı

Tanım

Lotus angustissimus leguminibus subbinatis linearibus strictis erectis, caule erecto, pedunculis alternis. Lotus leguminibus saepius ternatis linearibus strictis erectis. Lotus pentaphyllos minor hirsutus, siliqua angustissima. Lotus corniculata, siliquis singularibus f. binis, tenuis. Habitat in G. Narbonensi.

Tanımlayan

L., 1753.

Yapısı

Lotus angustissimus 30 cm. büyüyebilir. Stem ve saplar tüylüdür. Stem dallı ve incedir. 5 sivri yaprakçık görülür. 1 ila 2 arası çiçek grubu izlenir. Korolla sarı ya da turuncudur. Meyve kahverengi tonlarındadır. 12 ila 28 arası tohum barındırır, tohumlar sarı ya da kahverengidir. Haziran, Temmuz ve Ağustos< aylarında çiçek açar.

Faydaları ve zararları

Bitkileri kullanmadan önce mutlaka bir uzmandan yardım alın.

Bibliyografya

1-) Bu bitki ile ilgili literatürde kayıt yok. Hatalı teşhis olması muhtemel.

Flora of Turkey

Sect. Lotus: Legumes less than 5 mm broad, not succulent; flowers yellow, white, pink to diverse shades of red; seeds smooth.
Patently pilose annual (rarely perannant). Stems erect or prostrate, branching, slender, (5-)20-30(-50) cm. Leaflets lanceolate-ovate, apiculate, those of lower pair usually only slightly smaller. Inflorescences 1-2(-3) flowered, on slender peduncles from 1-3 x as long as subtending leaves. Bracts 1-3, unequal, varying in size even on the same plant, shorter or longer than calyx. Flowers small, 5-7(-8) mm. Calyx subcampanulate, teeth filiform, with patulous hairs, usually longer than tube. Corolla yellow, c. ⅓ longer than calyx. Standard about equal to keel; keel narrow, bent from its middle, with a straight tip; wings shorter. Legume slender, 20-25 x 1-1,5 mm, straight, terete. 2n=12. Pine forest, dunes, marshy turf, s.l.-1530 m. III:523.

Bitki Veritabanları

       

Cinse ait diğer türler

Share

Yorum yazın