Allium nigrum (Kara soğan)

Tanımı

60 cm ila 1 metre büyüyebilen bir bitkidir. Soğanı yumurtamsı ve 2,5 ila 3 cm çapındadır. Dış gömlek zarsıdır. Yapraklar 3 ila 6 arası sayıda, 3 ila 8 cm genişliğinde, düz, ucu sivri ve mızraksıdır. Çiçek kurulu 5 ila 10 cm çapındadır. Çiçek sapı 2,5 ila 4,5 cm uzunluğundadır. Çiçek örtüsü bölümler beyaz, leylak, pembe renklidir ve ortasından yeşil bir damar geçer. İplikçikler beyaz ya da leylak renklidir. Yumurtalık yeşil ya da mor renklidir. Kapsül küresel ve 6 ila 8 mm uzunluğundadır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Akdeniz havzasının doğusunda yayılış göstermektedir. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Tarlalar, kayalık yamaçlar, çayırlar ve deniz kenarında görülür. Karamürsel ve Derince ilçelerinde gözlemlenmiştir. Nisan ve mayıs ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1300 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde kara soğan adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Latince yumru anlamına gelir. Kelime soğan ve sarımsak gibi mutfak sebzelerinin yumrularını karşılar. Tür adı Latince siyah anlamına gelir. Türün ovaryum rengine işaret eder. Ovaryum, bitkinin yumurtalık bölümünün adıdır. Bu bölüm zamanla meyveye döner.

Gıda

Bitkinin yenilebilir olduğuna dair raporlar var ancak detay bulamadım.

Fotoğrafları
© Doğan, Hüseyin (2022). Kocaeli Bitkileri.

Görüşünüzü Yazın