Xerochrysum (Kâğıtçiçeği)

Özet

Xerochrysum (Kâğıtçiçeği) göz alıcı çiçekleri nedeniyle dünyanın büyük bölümünde yetiştirilen türleri barındıran bir cinstir.

Hiyerarşi

Plantae

Bitkiler

Asterales

Papatya takımı

Asteraceae

Papatyagiller

Tanımı

Xerochrysum (Kâğıtçiçeği) tek, iki ya da çok yıllık otlardan oluşan bir cinstir. Gövde 20 ila 90 cm boylanabilir ve kazık köklüdür. Gövde genellikle tek adet ve diktir. Yapraklar gövde üzerinde, almaşlı dizilişli, salgılı tüylü ve sapsızdır. Yaprak ayası eliptik ya da kaşıksı ya da ters mızraksı, mızraksı ya da şeritsi, tabanı kamamsı ve kenarları düzdür. Çiçek başları disk biçiminde, tek ya da 2 ila 3 adettir. İnvolukrum yarı dairesel ve 1 ila 3 cm uzunluğundadır. Filariler 3 ila 8 sıralı, kenarları düz, kâğıtsı, genellikle sarı ya da kahverengi ila mor, zaman zaman beyaz ya da pembe renkli, uzunlukları farklı, çiçek zamanı yayılıcı, zamanla kıvrıktır.

Çiçek tablası düz ve çıplaktır. Dişi çiçekçikler sarı renkli, ipliksi ve tüpsü çiçekçiklerden daha az sayıdadır. Tüpsü çiçekçikler erselik olup taç sarı renklidir. Taç lobları diktir. Kapçık iri, silindirik ila dört köşeli ve çıplaktır. Sorguç serbest kıllıdır. Cins Avustralya’ya özgüdür ancak günümüzde süs bitkisi değeri nedeniyle dünyanın büyük bölümünde yetiştirilmektedir. [Harita, Sinonimler, Türler]

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca kuru altın anlamına gelir. Terkip hem cinsin kâğıtsı filarilerine hem de Xeranthemum ve Helichrysum cinsleri ile benzerliğine işaret eder.

Kocaeli’ndeki türler

Xerochrysum bracteatum

Xerochrysum bracteatum

Kağıtçiçeği