Stellaria (Kuşotu)

Özet

Stellaria (Kuşotu) dünyanın tamamına yayılmış ve çoğunlukla taç yaprakları derince yarılmış beyaz renkli çiçekler açan bitkilere sahip bir cinstir.

Hiyerarşi

Plantae

Bitkiler

Caryophyllales

Karanfil takımı

Caryophyllaceae

Karanfilgiller

Tanımı

Stellaria (Kuşotu) tek ya da çok yıllık otlardan oluşan bir cinstir. Kazık kök genellikle incedir ve çok yıllık türler sıklıkla rizomludur. Çok yıllık olan türler sıklıkla rizomludur. Gövdeler yatık ila yükselici ila dik, basit ya da dallı, silindirik ila dört köşelidir. Yapraklar karşılıklı dizilişli, tek damarlı, şeritsi, mızraksı, yumurtamsı ya da üçgensi ve küt ya da sivri uçludur. Çiçek durumu terminal ve açık talkımlar halindedir. Bırahte varsa çift, yapraksı ve kuruzarsıdır. Çiçek sapı dik, zaman zaman meyvede kıvrık ve çıplak ya da havlıdır.

Çanak yaprak beş adet, serbest, yeşil renkli, mızraksı ila yumurtamsı üçgensi, otsu, sıklıkla beyaz kenarlı, kuruzarsı ve sivri, sipsivri ya da küt uçludur. Taç yaprak da genellikle beş adettir ve genellikle tabana kadar iki parçalıdır. Ercik 5 ya da 10 adet ya da hiç yoktur. Kapsüller küresel ila koniktir. Tohumlar sarı ila kahverengi ve küresel ila elipsoittir. Cins, özellikle ılıman kuzey yarımküre olmak üzere dünyanın tamamında yayılış gösterir. [Harita, Sinonimler, Türler]

Etimoloji

Cins Latince yıldız gibi anlamına gelir. Cinsin taç yapraklarının genel görünümüne işaret eder. Cinsin Türkçe adı olan kuşotu, İngilizce yaygın adı olan birdweedin tercüme edilmiş hali gibi gözükmektedir. Özellikle S. media‘nın tohumları ispinoz (Fringilla) gibi kuşlar tarafından sevilerek tüketilir.

Kocaeli’ndeki türler

Stellaria media

Stellaria media

Serçe dili

Stellaria aquatica

Stellaria aquatica

Vergelotu

Stellaria (Kuşotu)

Stellaria graminea

Cücübarsağı