İçeriğe geç

Senecio vulgaris (Taşakcılotu)

Bitkiler › Papatya takımı › Papatyagiller › Kanaryaotu › Taşakcılotu

Tıbbi bitki, Zehirli bitki.

45 cm büyüyebilir. Gövde diktir. Gövde ve yapraklar çıplak ya da seyrekçe ağsı tüylüdür. Üst yapraklarda sap görülmez. Yapraklar teleksi lobludur, bitkinin tepesine doğru küçülür. Seyrek ve ince tüylerle kaplıdır. Loblar yuvarlak testere dişlidir. İnvolukrum silindiriktir. Filariler şeritsi, çıplak ve sıklıkla siyah uçludur. Açık kümeler 10 ila 22 arası sarı çiçek başı taşır. Çiçekler erseliktir. Dilsi çiçek görülmez. Disk çiçekleri sarı renklidir. Donlara dayanıklıdır. Çiçekler tamamen açılmaz, bitki tozlayıcı böceklerin nadir olduğu kış aylarında görülür ancak kendi kendini tozlama yeteneğine sahiptir. Bir bitki binlerce tohum üretebilir. Kuşlar da bitkinin yapraklarını tüketir. Özellikle yoğun karlı kış mevsiminde ayakta kalan birkaç bitkiden biridir. Bu onu kelebek tırtılları için de önemli bir besin kaynağı haline getirir.

Bitki doğal olarak Avrupa’da yayılış gösterir ancak günümüzde istilacı tür olarak dünyanın büyük bölümüne dağılmıştır. [Harita|Sinonimler|Herbaryum]

Tahrip edilmiş araziler, yol kenarı ve çayırlarda görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Dilimizde Kanarya otu, Taşakcılotu, Ölü çiçeği ve Sütlüce adları ile bilinmektedir.

Aralık ve ağustos ayları arasında çiçek açar.

Deniz seviyesinden 1000 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Yaprakların çiğ ya da pişirilerek tüketildiği kaydedilir ancak karaciğer hasarına neden olabileceği için bu tercih edilmemelidir.

Terletici, müshil, iskorbüt hastalığı tedavi edici, idrar söktürücü ve parazit düşürücü olarak tavsiye edilir. Adet bozuklukları ve burun kanamalarında başvurulur.

İnsanlar için zehirlidir, karaciğer hasarına neden olabilir. Hamile olanlar uzak durmalıdır. Sığır ve atlara aşırı otlatılması zararlıdır. Koyun ve keçiler zararlı olmadığı rapor edilmiştir.

Doğan, Hüseyin (2022). Senecio vulgaris (Taşakcılotu) - Kocaeli Bitkileri. Erişim adresi: https://kocaelibitkileri.com/senecio-vulgaris/ Erişim tarihi: 29 January 2023

Bir Yorum Yazın