İçeriğe geç

Prunus amygdalus (Badem)

Bitkiler › Gül takımı › Gülgiller › Erik › Badem

Tıbbi bitkiYenilebilir bitkiBoya bitkisiAsgari endişe (LC).

Bazı kaynaklarda Prunus dulcis adı ile geçmektedir. 4 ila 8 metre büyüyebilir. Gövde çapı 30 cm’yi bulabilir. Genç sürgünler başlangıçta yeşil iken zamanla morumsu olurlar ve ikinci yılda gri renge dönüşürler. Yapraklar yumurtamsı mızraksı ya da eliptik, 2,5 ila 9 cm uzunluğunda ve 2 ila 3 cm genişliğinde, kenarları dişli, salgılı, erken dönemde çıplak ya alt bölümde havlı ve derimsidir. Yaprak sapı 1 ila 3 cm uzunluğundadır. Çiçekler yapraklardan önce belirir, 4 cm çapında, beyaz ya da pembe renklidir. Çiçek sapı 5 mm uzunluğundadır. Meyve eğikçe elipsoit ila uzatılmış elipsoit, sıkıştırılmış, 5 cm uzunluğunda ve 3 cm genişliğinde, zeytin yeşil renkli ve kadifemsidir.

Doğal olarak batı Asya’da yayılış gösterir. Ekonomik değeri nedeniyle günümüzde dünyanın büyük bölümünde yetiştirilmektedir. [Harita|Sinonimler|Herbaryum]

Bahçe, bağ ve yol kenarında görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Dilimizde Badem adı ile bilinmektedir.

Mart ve nisan ayları arasında çiçek açar.

Deniz seviyesinden 900 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Tohumları çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir. Tohumları kavrularak çeşitli hamur işlerinde kullanılır.

Kabızlık tedavisinde kullanılır. Tohumları yatıştırıcı, müshil ve besleyicidir. Yaprakları diyabet tedavisinde kullanılır.

Tohumlarından elde edilen yağ hassas mekanizmaları yağlamak için kullanılır. Bu yağ sabun ve cilt bakım ürünlerinde de kullanılır. Yapraklarından yeşil, meyveden gri ve kökten sarı boya elde edilir.

Doğan, Hüseyin (2022). Prunus amygdalus (Badem) - Kocaeli Bitkileri. Erişim adresi: https://kocaelibitkileri.com/prunus-amygdalus/ Erişim tarihi: 29 January 2023

Bir Yorum Yazın