Ornithogalum fimbriatum (Kirpi sasal)

Tanımı

7 cm büyüyebilir. Sıkapa belirsiz ya da çok kısadır. Yapraklar birkaç adet, sıkapadan daha uzun, 3 ila 5 mm genişliğindedir. Yaprakların üst yüzeyinde beyaz çizgi yoktur ve kenarları kirpiklidir. Çiçek kurulu 4 ila 8 arası çiçeklidir. Çiçek örtüsü bölümleri 11 ila 14 mm uzunluğunda, iç yüzeyi beyaz ve dış yüzeyi yeşil şeritlidir. Meyve zamanı çiçek sapı kıvrılır. Kapsül darca kanatlıdır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak güneydoğu Avrupa’da yayılış gösterir. [Harita] Yamaçlar, çayırlar ve çalılıklarda görülür. Gebze ve Körfez ilçelerinde gözlemlenmiştir. Mart ve mayıs ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 700 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde kirpi sasal adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca kuş sütü anlamına gelir. Olasılıkla çiçeklerin saf beyaz rengine işaret eder. Bazı türlerde ise çiçekler kuş pisliğini andırır. Tür adı Latince saçaklı anlamına gelir. Türün yaprak kenarlarına işaret eder. Bitki için önerilen kirpi sasal adı, bilimsel adından yer alan fimbriatum kelimesinden üretilmiş gibi gözüküyor. Bitkinin yaprakları kirpiklidir (ciliate) ve bu durumda kirpikli sasal denmeliydi.

Fotoğrafları
© Doğan, Hüseyin (2022). Kocaeli Bitkileri.

Görüşünüzü Yazın