Prunus amygdalus (Badem)

derleyen:

cins:

Plantae

Bitkiler


Rosales

Gül takımı


Rosaceae

Gülgiller


Prunus

Erik

Badem

Prunus amygdalus

Prunus amygdalus (Badem) hakkında genel bilgiler.

Bazı kaynaklarda Prunus dulcis adı ile geçmektedir. 4 ila 8 metre büyüyebilir. Gövde çapı 30 cm’yi bulabilir. Genç sürgünler başlangıçta yeşil iken zamanla morumsu olurlar ve ikinci yılda gri renge dönüşürler. Yapraklar yumurtamsı mızraksı ya da eliptik, 2,5 ila 9 cm uzunluğunda ve 2 ila 3 cm genişliğinde, kenarları dişli, salgılı, erken dönemde çıplak ya alt bölümde havlı ve derimsidir. Yaprak sapı 1 ila 3 cm uzunluğundadır. Çiçekler yapraklardan önce belirir, 4 cm çapında, beyaz ya da pembe renklidir. Çiçek sapı 5 mm uzunluğundadır. Meyve eğikçe elipsoit ila uzatılmış elipsoit, sıkıştırılmış, 5 cm uzunluğunda ve 3 cm genişliğinde, zeytin yeşil renkli ve kadifemsidir.

Cins adı Latince erik anlamına gelir. Doğrudan erik meyvesini tanımlayan bir kelimedir. Tür adı Antik Yunanca badem anlamına gelir.

Gözlem bilgileri

Coğrafi dağılım

Doğal olarak batı Asya’da yayılış gösterir. Ekonomik değeri nedeniyle günümüzde dünyanın büyük bölümünde yetiştirilmektedir. [Harita, Sinonimler, Herbaryum]

Habitat

Bahçe, bağ ve yol kenarında görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Türkçe adı

Dilimizde badem adı ile bilinmektedir.

Çiçek zamanı

Mart ve nisan ayları arasında çiçek açar.

Rakım

Deniz seviyesinden 900 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Kullanım bilgileri

Gıda

Tohumları çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir. Tohumları kavrularak çeşitli hamur işlerinde kullanılır.

Pratik

Tohumlarından elde edilen yağ hassas mekanizmaları yağlamak için kullanılır. Bu yağ sabun ve cilt bakım ürünlerinde de kullanılır. Yapraklarından yeşil, meyveden gri ve kökten sarı boya elde edilir.

Tıp

Kabızlık tedavisinde kullanılır. Tohumları yatıştırıcı, müshil ve besleyicidir. Yaprakları diyabet tedavisinde kullanılır.

Tarih

Trakyalı bir kral olan Sithon’un kızı Phyllis, Truva savaşına katılmış Demophon’a aşık olur. Demophon, Phyllis’e bir gün geri gelip onunla evleneceği sözünü verir ancak bu sözü tutması engellenir. Her gün limana giderek Demophon’u bekleyen Phyllis sonunda kendini bir ağaca asar ve bundan sonra o ağaç yaprak ve çiçek açmaz. Yıllar sonra Demophon döndüğünde kuru ağaca sarılır ve ağaç badem çiçekleri açmaya başlar.