Pimpinella (Anason)

Özet

Pimpinella (Anason) özellikle yaygın olarak gıda amaçlı yetiştirilen anasonu, ayrıca çeşitli tıbbi bitkileri barındıran bir cinstir.

Hiyerarşi

Plantae

Bitkiler

Apiales

Maydanoz takımı

Apiaceae

Maydanozgiller

Tanımı

Pimpinella (Anason) tek, iki ya da çok yıllık bitkilerden oluşan bir cinstir. Yapraklar düz ya da 1 ila 3 arası teleksidir. Çiçek kurulu bileşik şemsiye halindedir. Bırahte ve ikincil bırahte mevcut değildir. Çanak yapraklar genellikle miniktir ya da körelmiştir. Taç yapraklar çeşitli formlarda ve üst bölümde düz ya da derince girintilidir. Çiçekler beyaz, sarı ya da pembe renklidir. Bunlar erselik ya da merkez şemsiye erselik iken 1 ila 2 adet yanal şemsiye erkektir. Meyve yumurtamsı ila dikdörtgensi ve yanal olarak hafifçe sıkıştırılmıştır. Merikarp beş adet ipliksi kabarık çizgilidir. Sitilopodyum koniksi ila çökük-koniksidir. Tohumlar hafifçe içbükeydir. Karpofor iki parçalıdır. [Harita, Sinonimler, Türler]

Etimoloji

Cins adının kaynağı belirsizdir. 1-) Latince üzüm yaprağı anlamına gelen pampinus kelimesinin küçültme eki almasıyla oluşmuştur ve bu bağlamda küçük asma yaprağı anlamına gelir. Pimpinella peregrina’nın yaprakları yüzeysel olarak üzüm yaprağına benzer. 2-) Latince çift teleksi anlamına gelen bipinnata kelimesinin bozulmuş halidir. Bazı türlerin yaprakları 2 teleksidir. 3-) Tohumlarının Piper nigrum (karabiber) tohumlarına benzemesi ile bağıntı kurulmuştur. Latince piperinus kelimesi biber gibi anlamına gelir. 4-) Latince iki kanatlı/taraflı/tüylü anlamına gelen bipennis kelimesinden türetilmiştir.

Kocaeli’ndeki türler