Physostegia (Aslanyüreği)

Özet

Physostegia (Aslanyüreği) genelde bataklık alanlarda yetişen ancak göz alıcı çiçek durumları nedeniyle yetiştirilen türleri barındıran bir cinstir.

Hiyerarşi

Plantae

Bitkiler

Lamiales

Ballıbaba takımı

Lamiaceae

Ballıbabagiller

Tanımı

Physostegia (Aslanyüreği) kökleri lifli ve rizomlu çok yıllık otlardan oluşan bir cinstir. Yapraklar çoğunlukla sapsız, sıklıkla sarılıcı ve en alttaki yapraklar zaman zaman saplıdır. Çiçek durumu salkım halinde ve çiçekler neredeyse sapsızdır. İkincil bırahteler mevcut değildir. Çanak on adet damarlı, meyve zamanı hafifçe şişmekte ve uzunlıkları eşit olan beş lobludur. Taç uzatılmış, güçlü biçimde iki dudaklı, dört loblu, beyaz ila kırmızımsı menekşe renkli, arkadaki dudak düz ila hafifçe külahlı ve genellikle düz ya da derin girintilidir. Alt dudak üst dudak ile neredeyse eşit uzunlukta, yayılıcı ve üç lobludur. Çiçekler gösterişli ve pembe, mor ya da beyaz renkli olup küçük bırahtelerin koltuklarında tektir. Ercikler dört adet, uzunlukları eşit ya da öndeki çift daha uzun ve iplikçikler ülgerlidir. Polen keseleri neredeyse paralel olup ayrı ayrı açılmaktadır. Tepecik loblarının uzunlukları eşit ya da değildir. Fındıkçık üçgensi, çıplak ve pürüzsüz ya da nadiren kabarcıklıdır. Cins Kuzey Amerika’ya özgüdür ancak süs bitkisi değeri nedeniyle diğer bölgelerde de yetiştirilmektedir. [Harita, Türler]

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca şişkin mesane anlamına gelir. Bu bağlamda cinse bağlı türlerin çanak yapılarının şişkin olmasına işaret etmektedir.

Kocaeli’ndeki türler

Physostegia (Aslanyüreği)

Physostegia virginiana

Sadakat çiçeği