İçeriğe geç

Hyoscyamus niger (Kara banotu)

Kara banotu


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitkiZehirli bitkiAvrupa-Sibirya elementi.

Dolaşım

Bitkiler › Patlıcan takımı › Patlıcangiller › Banotu › Kara banotu

Dağılımı

Doğal olarak orta Avrupa ve Sibirya’da yayılış gösterir.

Genel bilgiler

1 metre büyüyebilir. Gövde dallı, yoğun yapraklı, yapışkan ve yoğun tüylüdür. Taç kahverengimsi sarı, genellikle mor damarlı, kaynaşık, geniş huni biçimli, kısa tüplü, beş loblu ve 20 ila 30 mm genişliğindedir. İlk yıl yapraklar tabanda rozet oluşturur, ikinci yıl ise almaşlı dizilişlidirler. Rozet yaprakları saplı, gövde yaprakları sarılıcıdır. Tek başına sekiz bin tohum üretebilir. Bunlar toprakta yüz yıldan fazla bir süre canlı kalabilir. Tohumlar ağustos ve eylül aylarında olgunlaşır. Çiçekler erseliktir.

Gözlem

Tahrip edilmiş araziler, kayalık bölgeler ve yol kenarında görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Kara banotu, Batbat, Bengildek, Bengilik, Çanakçömlek, Çömlek otu, Dağdağan, Deli bardağın, Diş otu, Gavur haşhaşı, Göz tohumu, Tabanca kapsülü.

Çiçek zamanı

Nisan-Ağustos ayları.

Yükseklik

0-1600 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca “domuz fasulyesi” anlamına gelir. Klasik metinlerde “ban” kelimesi Moringa oleifera türü için kullanılır. Hyoscyamus için kullanılan isim ise “benc/banc”dir. Tür adı Latince “siyah” anlamına gelir. Muhtemelen atıf tohumlarının renginedir. İkili adlandırma öncesi adı “Hyoscyamus vulgaris niger”dir.

Geleneksel tıp

Kemik, romatizma, iş ağrısı, astım, öksürük, sinir hastalıkları ve mide ağrısı tedavisinde kullanılır. Geleneksel olarak ağrı kesici ve sakinleştirici olarak kullanılır. Yaprak ve tohumları yatıştırıcı, spazm çözücü, idrar söktürücü ve yatıştırıcıdır. Tohumları diş ağrısını dindirmek için kullanılır.

Dioscorides: Tohumları kulak ağrısı vakalarında kullanılır.

Plinius: Yağı sinirlere zararlıdır ve içecekle birlikte alındığında beyni rahatsız eder.

Abdulvehhâb bin Yusuf: Uykusuzluk vakalarında tohumlarının suyu başa uygulanır.

Dikkat

Biliyor musunuz?

Yaprakları fare kovucudur. Bitki büyü amaçlı olarak kullanılmıştır. Titus Flavius Josephus’a göre Musa peygamber zamanında en üst düzey dini görevlinin tacı kara banotunda yapılma bir çelenk ile süslenirdi.

Fotoğrafları

Literatür

Species Plantarum 1: 179–180. 1753. L.

Bir Yorum Yazın