Dimorphotheca (Bodrumpapatyası)

Özet

Dimorphotheca (Bodrumpapatyası) çarpıcı çiçekleri nedeniyle dünyanın büyük bölümünde yetiştirilen bitkileri barındıran bir cinstir.

Hiyerarşi

Plantae

Bitkiler

Asterales

Papatya takımı

Asteraceae

Papatyagiller

Tanımı

Dimorphotheca (Bodrumpapatyası) genellikle 5 ila 40 cm boylanabilen, tek ya da çok yıllık ot ve çalılardan oluşan bir cinstir. Gövdeler yatık ya da dik, genellikle dallı ve çıplak ya da tüylüdür. Yapraklar sapsız ya da saplı, genellikle almaşlı dizilişli, yaprak ayası dikdörtgensi ya da ters mızraksı, kenarları düz ya da dişlidir. Çiçek başları çiçek sapı üzerinde tektir. Çiçek tablası düz ya da konik biçimlidir. İnvolukrum yarı küresel ya da çansıdır. Filariler 1 ya da 2 sıra halinde mzıraksı ila şeritsidir. Dilsi çiçekçikler genellikle verimli, tek sırada 10 ila 21 adet ve sarı, turuncu, mor ya da beyaz renklidir. Tüpsü çiçekçikler erselik ya da erkek, 15 ila 50 adet ve beyaz, sarı, kırmızı ya da mor renklidir. Taç tüpü çok kısa iken boğazı uzundur. Kapçık dilsi ile tüpsü çiçeklerde farklı formlarda, üçgensi-prizmatik ila çomaksı, sivilceli ya da kabarık çizgili, sıkıştırılmış, sıklıkla kanatlı ve pürüzsüzdür. Sorguç mevcut değildir. Cins Afrika’ya özgüdür ancak günümüzde süs bitkisi değeri nedeniyle dünyanın büyük bölümünde yetiştirilmektedir. [Harita, Sinonimler, Türler]

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca iki biçimli kasa anlamına gelir. Cinse bağlı türlerde dilsi çiçekler ile tüpsü çiçekler farklı biçimlerde kapçık üretmektedir.

Kocaeli’ndeki türler

Dimorphotheca ecklonis

Dimorphotheca ecklonis

Bodrum papatyası