Cynoglossum (Köpekdili)

Özet

Cynoglossum (Köpekdili) özellikle meyve yapısı nedeniyle agresif biçimde yayılan ve otçul hayvanlar için zehirli olduğu bilinen türleri barındıran bir cinstir.

Hiyerarşi

Plantae

Bitkiler

Boraginales

Hodan takımı

Boraginaceae

Hodangiller

Tanımı

Cynoglossum (Köpekdili) tek, iki ya da çok yıllık otlardan oluşan bir cinstir. Yapraklar almaşlı dizilişli, tabandakiler uzun saplı, gövdekiler ise kısa saplı ya da sapsızdır. Çiçek durumu tepede ya da koltuklarda, akrepsi talkımlar halinde ve bırahtesiz ya da tabanda bırahtelidir. Çiçekler beyaz ya da mavi renkli, erselik ve saplıdır. Çanak tabana doğru beş lobludur ve meyve zamanı genişlemektedir. Çanak lobları geriye kıvrık ya da yayılıcıdır. Taç tüpü kısa, silindirik ya da hunimsidir. Ercikler içkindir. İplikçikler çok kısadır. Başçıklar yumurtamsı, eliptik ya da dikdörtgensi olup küt uçludur. Meyve dört fındıkçıktan oluşmaktadır. Cins dünyanın büyük bölümünde yayılış gösterir. Özellikle C. officinale tıbbi değeri nedeniyle erken dönemde eski dünyaya yayılmıştır. Günümüzde yenidünyaya da dağılmıştır. Meyve yapısının pıtrak benzeri olması nedeniyle kolaylıkla hayvanlara yapışmakta ve bu nedenle bazı bölgelerde istilacı haline gelmektedir. [Harita, Sinonimler, Türler]

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca köpek dili anlamına gelir. Plinius, bitkinin yapraklarının köpek diline benzediğini yazıyor. Ayrıca yapraklarının köpek idrarı gibi kokmasına ve bu nedenle köpek saldırılarından korunmak amacıyla yapraklarının ayakkabılara iliştirilmesine atıftır.

Kocaeli’ndeki türler

Cynoglossum creticum

Cynoglossum creticum

Pisiktetiği

Cynoglossum montanum

Cynoglossum montanum

Dağ köpekdili