Crithmum (Denizteresi)

Tanımı

Crithmum (Denizteresi) deniz kenarında görülen, özellikle salata ve turşu olarak tüketilen bitkilere sahip bir cinstir.

Hiyerarşi

Plantae

Bitkiler

Apiales

Maydanoz takımı

Apiaceae

Maydanozgiller

Tanımı

Crithmum (Denizteresi) 40 cm boylanabilen, çıplak ve çok yıllık bitkilerden oluşan bir cinstir. Kök odunsudur. Gövde dallı ve mavimsi yeşil renklidir. Yapraklar üçgensi ve en çok 18 cm uzunluğunda, sukulent, aromatik, 1 ila 2 teleksidir. Çiçek durumu 10 ila 30 arası eşit kolludur. Çanak yaprak görülmez. Çiçekler yeşilimsi sarı renklidir. Meyve yumurtamsı dikdörtgensidir. Bazı raporlara göre tohumlar canlılıklarını kısa sürede kaybetmektedir ve bu nedenle hemen ekilmeleri tavsiye edilmektedir. Tohumlar 3 ila 6 arasında çimlenir.

Cinse bağlı tek tür vardır ve Avrupa, Kuzey Afrika ve Karadeniz’e özgüdür. Çoğunlukla deniz kenarındaki kayalık bölgelerde ya da nadiren yine deniz kenarındaki çakıllı ve kumlu alanlarda görülmektedir. Ayrıca doğrudan güneş ışığı alan geçirgen topraklarda da yetiştirilmesi mümkündür ancak bu hayli uğraş gerektirir. Bu türün yaprak, gövde ve meyveleri zeytinyağı ya da sirke ile turşu yapımında kullanılmakta, yaprakları da salatalara eklenmektedir. Ayrıca kurutulup öğütüldükten sonra tuz ikamesi olarak da faydalanılmaktadır. Bitkinin besin değerinin yüksek olup antioksidanlar açısından zengin olduğu rapor edilmiştir. [Harita, Türler]

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca arpa anlamına gelir ve açık bir şekilde bitkinin tohumlarının arpaya (Hordeum vulgare) benzemesine işaret etmektedir.

Kocaeli’ndeki türler