Conium (Baldıran)

Tanımı

Conium (Baldıran) uzun boylu ve sağlam yapılı, tamamı zehirli olan ve bazı bölgelerde istilacı kabul edilen bitkilerden oluşan bir cinstir.

Hiyerarşi

Plantae

Bitkiler

Apiales

Maydanoz takımı

Apiaceae

Maydanozgiller

Tanımı

Conium (Baldıran) tek ya da iki yıllık, çıplak, uzun ve dallı bitkilerden oluşan bir cinstir. Gövde boş, tüysüz, genellikle çizgili ve yeşil renklidir. Ancak bazı türlerin gövdelerinde mor lekeler görülmektedir. Bu lekeler yaprak ve yaprak saplarında da mevcut olabilir. Taban yaprakları 2 ila 4 teleksidir. Üst yapraklar karşılıklı ve üçlüdür. Şemsiye iyi gelişmiş bırahte ve ikincil bırahtelerle bileşik yapıdadır. Çanak yaprak görülmez. Çanak dişleri körelmiştir. İnvolukrum ve involusel mevcuttur ancak küçüktür. Çiçekler beyaz renklidir. Taç yapraklar ters yumurtamsı ya da kamamsı, zaman zaman ucu kıvrık olmakla sipsivri ve bazen de küttür. Meyve genişçe yumurtamsı ya da neredeyse dairesel ve yanal olarak sıkıştırılmıştır. Merikarp güçlü biçimde beş kabarık çizgilidir. Yağ kanalı körelmiştir. Sitilopodyum düzleştirilmiş ve düzdür.

Cins Avrasya ve Afrika’ya özgüdür. Yaprakları süsleme amaçlı kullanılmıştır. Yabani hayvanları uzak tutmak için bahçe sınırları boyunca dikilmiştir. Bitki vefasızlığı simgeler. Cinsin tamamı insanlar ve evcil hayvanlar için zehirlidir. Otlama bölgelerine yakın bölgelerde bulunan ve rekabet yetenekleri güçlü olan bu bitkiler çok sayıda otçul hayvanın ölümünden sorumludur. Bitkiyi tüketen hayvanlarda kas spazmları, ishal, depresyon, iskelet bozuklukları ve ölüm görülmektedir. Ayrıca özellikle hamile ve emzirme dönemindeki kadınlar ve çocuklar için hayli tehlikelidir. Aşırı dozu konuşma kaybı, solunum yetersizliği ve ölüme neden olabilir. Hem bitkide görülen mor lekeler hem de yaprak ve saplarının ezildiklerinde yaydığı kötü koku bitkiyi teşhis etmek için önemli anahtarlardır. [Harita, Sinonimler, Türler]

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca dönme anlamına gelir ve özellikle baldıran tüketildiğinde baş gösteren vertigoya işaret eder.

Kocaeli’ndeki türler

Conium (Baldıran)

Conium maculatum

Baldıran