Bituminaria (Katranyoncası)

Özet

Bituminaria (Katranyoncası) genelde çalılıklar ve çayırlarda görülen ve top başlı çiçek durumlarına sahip türlerden oluşan küçük bir cinstir.

Hiyerarşi

Plantae

Bitkiler

Fabales

Bakla takımı

Fabaceae

Baklagiller

Tanımı

Bituminaria (Katranyoncası) çalımsılar ile çok yıllık otlardan oluşan bir cinstir. Gövdeler dik ila yayılıcı ve dikensizdir. Yapraklar üç yaprakçıklı ve saplı, salgılı benekli, kulakçıklar küçük, şeritsi ila mızraksı ve kenarları düz ila düzensiz dişlidir. Sitipül serbest, küçük, şeritsi ila mızraksı ve kalıcıdır. Çiçek durumu 5 ila 15 adet çiçekli, düğüm başına 2 ya da 3 adet, sıkı salkımlarda küme halinde ve çiçek durumu sapı uzatılmıştır. Çiçekler kısaca saplı, şemsiye ya da salkım halindedir. Çanak çan biçimli ve beş dişlidir. Alttaki iki diş diğer dişlerden daha uzundur.

Taç beyaz, krem, mavi ya da menekşe renklidir. Bayrakçık kanatçıklar ve küt kayıkçıktan daha uzundur. Ercikler monodelfus ya da diyadelfustur. Meyve kendi kendine açılmaz, tek bölümü ve tek tohumludur. 0,4 ila 0,6 cm uzunluğundaki meyve uzun kılıç biçiminde kağıtsı, kırılgan gagalı ve çıplak ya da yumuşak tüylüdür. Tohumlar koyu kahverengi ve dikdörtgensi ila böbreksidir. Cins Akdeniz havzasına özgüdür ancak günümüzde Hindistan ve Avustralya’ya da dağılmıştır. [Harita, Sinonimler, Türler]

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca katran anlamına gelir. Yaprakların katran gibi kokmasına atıftır.

Kocaeli’ndeki türler

Bituminaria (Katranyoncası)

Bituminaria bituminosa

Katran yoncası