İçeriğe geç

Betula pendula (Huş ağacı)

Huş ağacı


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitkiYenilebilir bitki, Haşerat kovucu.

Dolaşım

Bitkiler › Kayın takımı › Huşgiller › Huş › Huş ağacı

Dağılımı

Bitki doğal olarak Avrupa ve Asya’da yayılış gösterir.

Genel bilgiler

15 ila 25 metre büyüyebilir. Gövde ince olup 40 cm çapa ulaşabilir. Kabuk başlangıçta kahverengi iken zamanla beyaza döner. Genç dallar sarkıktır. Tek evcikli bir tür olup, erkek ve dişi kedicikler aynı ağaçta bulunur. Yapraklar kısa, ince saplı, 3 ila 7 cm uzunluğunda, üçgensi ve dişli kenarlıdır.

Gözlem

Ormanlık alanlarda ve kayalık yamaçlarda görülür. İzmit ilçesinde peyzaj alanında gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Huş ağacı.

Çiçek zamanı

Nisan-Mayıs ayları.

Yükseklik

1100-1600 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Latince “katran” anlamına gelir. İlk defa Plinius tarafından kullanılmıştır, kabuğundan katran damıtılmasına işaret eder. Tür adı Latince “sarkık” anlamına gelir. Genç dalların sarkık olmasına işaret eder. Özgün tanımda bu “ramis flaccidis pendulis” olarak belirtilmiştir.

Mutfak

İç kabuk öğütülüp pişirildikten sonra çorba ya da ekmek yapımında kullanılır. Özsuyu tatlıdır ve çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir. Yapraklarından çay elde edilir.

Geleneksel tıp

İltihap giderici, safra söktürücü ve terleticidir. Kabuk idrar söktürücü ve müshil etkilidir. İç kabuktan elde edilen bir yağ büzücüdür ve çeşitli cilt rahatsızlıklarının, özellikle egzama ve sedef hastalığının tedavisinde kullanılır. Tomurcuklar balzamiktir. Yapraklar kandaki kolesterol seviyesini düzenleyici ve idrar söktürücüdür. Yapraklar demlenerek gut ve romatizma tedavisinde kullanılır, ayrıca böbrek taşlarını düşürücü etkisi vardır.

Dikkat

Biliyor musunuz?

Reçinesi böcek kovucu olarak kullanılır.

Fotoğrafları

Literatür

Tentamen Florae Germanicae 1: 405. 1788. Roth

Bir Cevap Yazın