Betula pendula (Huş ağacı)

Bitkiler › Kayın takımı › Huşgiller › Huş › Huş ağacı

Tıbbi bitkiYenilebilir bitki, Haşerat kovucu.

15 ila 25 metre büyüyebilir. Gövde ince olup 40 cm çapa ulaşabilir. Kabuk başlangıçta kahverengi iken zamanla beyaza döner. Genç dallar sarkıktır. Tek evcikli bir tür olup, erkek ve dişi kedicikler aynı ağaçta bulunur. Yapraklar kısa, ince saplı, 3 ila 7 cm uzunluğunda, üçgensi ve dişli kenarlıdır.

Bitki doğal olarak Avrupa ve Asya’da yayılış gösterir. [Harita|Sinonimler|Herbaryum]

Ormanlık alanlarda ve kayalık yamaçlarda görülür. İzmit ilçesinde peyzaj alanında gözlemlenmiştir.

Dilimizde Huş ağacı adı ile bilinmektedir.

Nisan ve mayıs ayları arasında çiçek açar.

1100 ila 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

İç kabuk öğütülüp pişirildikten sonra çorba ya da ekmek yapımında kullanılır. Özsuyu tatlıdır ve çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir. Yapraklarından çay elde edilir.

İltihap giderici, safra söktürücü ve terleticidir. Kabuk idrar söktürücü ve müshil etkilidir. İç kabuktan elde edilen bir yağ büzücüdür ve çeşitli cilt rahatsızlıklarının, özellikle egzama ve sedef hastalığının tedavisinde kullanılır. Tomurcuklar balzamiktir. Yapraklar kandaki kolesterol seviyesini düzenleyici ve idrar söktürücüdür. Yapraklar demlenerek gut ve romatizma tedavisinde kullanılır, ayrıca böbrek taşlarını düşürücü etkisi vardır.

Ağaçtan çıkan katran cildi tahriş edebilir. Ödemi olanlar ile böbrek veya kalp fonksiyonları zayıf olan hastalar uzak durmalıdır.

Reçinesi böcek kovucu olarak kullanılır.

Görüşünüzü Yazın