Catalpa bignonioides (Katalpa)

Bitkiler › Ballıbaba takımı › Katalpagiller › Katalpa › Katalpa

Tıbbi bitkiSüs bitkisi, Neofit bitki.

15 ila 18 metre büyüyebilir. Gövde gri ila kahverengi olup 1 metre çapa ulaşabilir. Yapraklar iri ve yürek biçiminde, 20 ila 30 cm uzunluğunda ve 15 ila 20 cm genişliğindedir. Çiçekler 2,5 ila 4 cm çapında, trompet biçiminde, iç bölümde sarı lekeli olmak üzere beyaz renkli ve 20 ila 40 arası sayıda çiçekli salkımlar halinde görülür. Meyve uzun, fasulye biçiminde, 20 ila 40 cm uzunluğunda ve 8 ila 10 mm çapındadır. Meyve, iki kanada sahip kahverengi ve düz çok sayıda tohum barındırır. Popüler bir süs bitkisidir.

Bitki doğal olarak kuzey Amerika’da yayılış gösterir ancak süs bitkisi değeri nedeniyle dünyanın büyük bölümüne yayılmıştır. [Harita|Sinonimler|Herbaryum]

Yol kenarı ve parklarda görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Dilimizde Katalpa adı ile bilinmektedir.

Haziran ve temmuz ayları arasında çiçek açar.

Deniz seviyesinden 800 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Kabuğundan yapılan çay, antiseptik, yılan zehrine karşı panzehir, müshil, yatıştırıcı ve parazit düşürücü olarak kullanılmıştır. Sakinleştirici ve hafif narkotik etkilidir. Çocuklarda astım ve öksürük tedavisinde kullanılmaktadır. Yaprakları yaralar üzerine lapa halinde uygulanır. Tohumlardan yapılan çay, astım ve bronşit tedavisinde kullanılır, ayrıca haricen yaralara uygulanır.

Kökü oldukça zehirlidir.

Ağacın yaprakları tırtıllar tarafından yenildiğinde nektar salgılayarak karıncaları çeker ve böylece kendini korumaya alır. Erozyon kontrolünde kullanılır.

Görüşünüzü Yazın