Catalpa bignonioides (Katalpa)

derleyen:

Uyarı: Site sahibi, sitede yer verilen her türden bilginin uzman görüşüne dayandırılmaksızın kullanılmamasını şiddetle tavsiye eder.

Özet

Catalpa bignonioides (Katalpa) gösterişli çiçekleri nedeniyle yaygın olarak park ve bahçelere dikilen popüler bir süs bitkisidir.

Hiyerarşi

Plantae

Bitkiler

Lamiales

Ballıbaba takımı

Bignoniaceae

Katalpagiller

Catalpa

Katalpa

Tanımı

Catalpa bignonioides (Katalpa) genellikle 15 ila 18 metre büyüyebilen bir bitkidir. Gövde gri ila kahverengi olup 1 metre çapa ulaşabilir. Yapraklar iri ve yürek biçiminde, 20 ila 30 cm uzunluğunda ve 15 ila 20 cm genişliğindedir. Çiçekler 2,5 ila 4 cm çapında, trompet biçiminde, iç bölümde sarı lekeli olmak üzere beyaz renkli ve 20 ila 40 arası sayıda çiçekli salkımlar halinde görülür. Meyve uzun, fasulye biçiminde, 20 ila 40 cm uzunluğunda ve 8 ila 10 mm çapındadır. Meyve, iki kanatlı ve kahverengi olup çok sayıda tohum barındırır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Kuzey Amerika’da yayılış gösterir ancak süs bitkisi değeri nedeniyle dünyanın büyük bölümüne yayılmıştır. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Yol kenarı ve parklarda görülen bitki umumiyetle haziran ve temmuz ayları arasında çiçek açmaktadır ve bitkiyi deniz seviyesinden 800 metreye kadar olan rakımlarda il genelinde gözlemlemek mümkündür.

Türkçe adı

Dilimizde katalpa adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Muskogi dilinde kanatlı kafa anlamına gelir. Tohumların çift kanatlı olmasına işaret eder. Tür adı Antik Yunanca Bignonia gibi anlamına gelir. Aynı ailede yer alan Bignonia cinsi ile benzerliğine işaret eder.

Tıp

Kabuğundan yapılan çay, antiseptik, yılan zehrine karşı panzehir, müshil, yatıştırıcı ve parazit düşürücü olarak kullanılmıştır. Bunun yanında sakinleştirici ve hafif narkotik etkilidir. Ayrıca çocuklarda astım ve öksürük tedavisinde kullanılmaktadır. Yaprakları yaralar üzerine lapa halinde uygulanır. Tohumlardan yapılan çay, astım ve bronşit tedavisinde kullanılır, ayrıca haricen yaralara uygulanır.

Dikkat

Bilgi

Ağacın yaprakları tırtıllar tarafından yenildiğinde nektar salgılayarak karıncaları çeker ve böylece kendini korumaya alır. Erozyon kontrolünde kullanılır.

Fotoğrafları