İçeriğe geç

Catalpa bignonioides (Katalpa)

Katalpa


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitkiSüs bitkisi, Neofit bitki.

Dolaşım

Bitkiler › Ballıbaba takımı › Katalpagiller › Katalpa › Katalpa

Dağılımı

Bitki doğal olarak kuzey Amerika’da yayılış gösterir ancak süs bitkisi değeri nedeniyle dünyanın büyük bölümüne yayılmıştır.

Genel bilgiler

15 ila 18 metre büyüyebilir. Gövde gri ila kahverengi olup 1 metre çapa ulaşabilir. Yapraklar iri ve yürek biçiminde, 20 ila 30 cm uzunluğunda ve 15 ila 20 cm genişliğindedir. Çiçekler 2,5 ila 4 cm çapında, trompet biçiminde, iç bölümde sarı lekeli olmak üzere beyaz renkli ve 20 ila 40 arası sayıda çiçekli salkımlar halinde görülür. Meyve uzun, fasulye biçiminde, 20 ila 40 cm uzunluğunda ve 8 ila 10 mm çapındadır. Meyve, iki kanada sahip kahverengi ve düz çok sayıda tohum barındırır. Popüler bir süs bitkisidir.

Gözlem

Yol kenarı ve parklarda görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Katalpa.

Çiçek zamanı

Haziran-Temmuz ayları.

Yükseklik

0-800 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Muskogi dilinde “kanatlı kafa” anlamına gelir. Tohumların çift kanatlı olmasına işaret eder. Tür adı Antik Yunanca “Bignonia gibi” anlamına gelir. Aynı ailede yer alan Bignonia cinsi ile benzerliğine işaret eder.

Geleneksel tıp

Kabuğundan yapılan çay, antiseptik, yılan zehrine karşı panzehir, müshil, yatıştırıcı ve parazit düşürücü olarak kullanılmıştır. Sakinleştirici ve hafif narkotik etkilidir. Çocuklarda astım ve öksürük tedavisinde kullanılmaktadır. Yaprakları yaralar üzerine lapa halinde uygulanır. Tohumlardan yapılan çay, astım ve bronşit tedavisinde kullanılır, ayrıca haricen yaralara uygulanır.

Dikkat

Biliyor musunuz?

Ağacın yaprakları tırtıllar tarafından yenildiğinde nektar salgılayarak karıncaları çeker ve böylece kendini korumaya alır. Erozyon kontrolünde kullanılır.

Fotoğrafları

Literatür

Flora Caroliniana, secundum 64. 1788. Walter

Bir Yorum Yazın