İçeriğe geç

Bellis (Koyungözü)


Dolaşım

BitkilerPapatya takımıPapatyagiller › Koyungözü

Genel bilgiler

Tek ya da çok yıllık otlardan oluşan bir cinstir. Gövde diktir ve gövde başına tek çiçek başı bulunur. Yapraklar tabanda rozet halinde ya da almaşlı dizilişlidir. Çiçek başları tektir. Dilsi çiçekler beyaz ya da pembe renklidir. Disk çiçekleri sarı renklidir. Cins Avrupa, Asya ve kuzey Afrika’ya özgüdür. Bitki samimiyet ve masumiyeti simgeler.

Etimoloji

Cins adı, Libya kralının torunu Bellides’in (Bellidēs) adını taşımaktadır. Bellides, kırlarda bir başına dans ederken, mevsimlerin ve bitkilerin büyümesinin tanrısı olan Vertumnus’un dikkatini çeker. Vertumnus onu yakalamak istediğinde de Bellides, papatyaya dönüşür. Ayrıca Latince savaş anlamına gelen “bellum” kelimesinden de türetilmiş olabilir. Bitkilerin özsuyu kılıç ve mızrakların ucunu bağlamak için kullanılan bağları ıslatmak için kullanılmıştır.

Tarihi

Söylenceye göre çiçeklerin kraliçesi tüm çiçeklerin davetli olduğu bir şölen tertipler. Utangaç olması nedeniyle Bellis çiçeğinin kraliçeyi tebrik ettiği sözleri bir fısıltı olarak çıkar ancak rüzgar sözlerini kraliçeye taşır. Kraliçe Bellis’e utanmaması gerektiğini söyler ve bunun üzerine Bellis utanarak kızarır. Bellis çiçeklerinin taç yapraklarında yaygın olarak görülen kırmızılık bu hikaye ile anlam kazanır.

Literatür

Species Plantarum 2: 886. 1753. L.