Argyranthemum (Çeşmepapatyası)

Özet

Argyranthemum (Çeşmepapatyası) dar bir alanda endemik olmalarına karşın günümüzde dünyanın büyük bölümüne yayılmış popüler süs bitkilerini barındıran bir cinstir.

Hiyerarşi

Plantae

Bitkiler

Asterales

Papatya takımı

Asteraceae

Papatyagiller

Tanımı

Argyranthemum (Çeşmepapatyası) genellikle 10 ila 80 cm boylanabilen çalı ya da çalımsı bitkilerden oluşan bir cinstir. Gövde genellikle tek, yatık ya da dik, genellikle dallı ve çıplaktır. Yapraklar çoğunlukla gövdede, almaşlı dizilişli, saplı ya da sapsızdır. Yaprak ayası ters yumurtamsı, dikdörtgensi, mızraksı ya da şeritsi, 2 ila 3 arası teleksi lobludur. Kömeçler tablamsıdır. İnvolukrum yarı dairsel ya da genişçe ve 10 ila 18 mm çapındadır. Filariler kalıcı, 3 ila 4 sırada 28 ila 45 adet, belirgin, ters mızraksı ya da yumurtamsı ila mızraksı-üçgensi ya da mızraksı, uzunlukları farklı, kenarları ve uçlar kuruzarsıdır.

Çiçek tablası dışbükey ila koniksidir. Dilsi çiçekler 12 ila 35 adet, dişi ve verimlidir; taç genellikle beyaz, zaman zaman sarı ya da pembe renkli ve yumurtamsı ila şeritsidir. Tüpsü çiçekler 80 ila 150 adet, erselik ve verimlidir, taç sarı renkli, tüp silindirik, boğaz çansı, beş loblu ve üçgensidir. Kapçık iki biçimlidir. Sorguç mevcut değildir. Cins Makaronezya’ya özgüdür ancak süs bitkisi değeri nedeniyle günümüzde dünyanın büyük bölümüne dağılmıştır. [Harita, Sinonimler, Türler]

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca gümüş çiçek anlamına gelir. Cinsin dilsi çiçeklerinin rengine işaret eder.

Kocaeli’ndeki türler

Argyranthemum frutescens

Argyranthemum frutescens

Çeşme papatyası