İçeriğe geç

Apocynum venetum (Pembekız)

Pembekız


Anahtar kelimeler: Zehirli bitkiTıbbi bitkiNadir bitki, Akdeniz elementi.

Dolaşım

Bitkiler › Gentiyan takımı › Zakkumgiller › Pembekız › Pembe kız

Dağılımı

Bitki doğal olarak doğu Avrupa, orta Asya ve Rusya’da yayılış gösterir.

Genel bilgiler

40 ila 240 cm büyüyebilir. Gövde çıplak, sürünücü rizomlu, dik ve dallıdır. Yaprakların biçim ve boyu hayli değişkendir. Bunlar darca yumurtamsı, dikdörtgensi mızraksı ila darca mızraksı, 2 ila 7 cm uzunluğunda ve 6 ila 25 mm genişliğinde ve kenarları minik dişlidir. Yaprak sapı 2 ila 6 mm uzunluğundadır. Çiçek kurulu gevşek, çok dallı ve çok çiçeklidir. Çanak lobları sivridir. Çiçekler pembe renklidir.

Gözlem

Deniz kıyıları ve dere kenarlarındaki çakıllık bölgelerde görülür. Kocaeli için nadir bir türdür. Kandıra ilçesinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Pembe kız.

Çiçek zamanı

Haziran-Ağustos ayları.

Yükseklik

0-1600 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca “köpekten uzak” anlamına gelir. Bitkilerin köpekler için zehirli olduğuna dair inanışa işaret eder, bitkilerin zehirli oldukları doğrudur ancak bu bilimsel düzeyde kanıtlanmış bir bilgi değildir. Tür adı Latince “Venedik, İtalya” anlamına gelir. Bu, özgün tanımda “Habitat in Adriatici maris insulis” cümlesi ile belirtilmiştir.

Geleneksel tıp

Yaprakları hipertansiyon tedavisi kullanılır. İdrar söktürücü, kalbi güçlendirici ve hipotansiftir. Baş ağrısı, baş dönmesi, uykusuzluk ve aşırı sinirli hallerde başvurulur.

Dioscorides: Yaprakları köpekgiller ve kedigiller üzerinde ölümcüldür.

İbn-i Sînâ: Köpekleri öldürür. İnsanlarda kusturucudur.

Dikkat

Biliyor musunuz?

Kabuğundan elde edilen lifler çanta yapımında kullanılır, bu ipek gibi parlak, rami gibi pürüzsüz, kaşmir gibi esnek ve pamuk gibi yumuşaktır.

Fotoğrafları

Literatür

Species Plantarum 1: 213. 1753. L.

Bir Yorum Yazın