Allium olympicum (Uludağ soğanı)

Tanımı

30 ila 50 cm büyüyebilen bir bitkidir. Soğan yumurtamsı ve 0,8 ila 1 cm çapındadır. Dış gömlek siyahımsı ve şeritlidir. Yapraklar 2 ila 3 arası sayıda, 3 ila 4,5 mm genişliğinde, düz ve darca şeritsidir. Çiçek kurulu yarı küresel, çok çiçekli, sıkı ve 2 ila 3 cm çapındadır. Çiçek sapları 1 ila 2 cm uzunluğunda ve çiçeklerden daha uzundur. Çiçekler çan biçimli ve menekşe kırmızı ila leylak pembe renklidir. İplikçikler menekşe renkli ve bizsidir. Başçık menekşe renklidir. Kapsül küresel ve 3 mm uzunluğundadır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Türkiye’de yayılış göstermektedir. [Harita] Ormanlık ve çalılık alanlar ile alpin çayırlarda görülür. Kartepe ilçesinde gözlemlenmiştir. Temmuz ve ağustos ayları arasında çiçek açar. 1300 ila 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde uludağ soğanı adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Latince yumru anlamına gelir. Kelime soğan ve sarımsak gibi mutfak sebzelerinin yumrularını karşılar. Tür adı Latince Uludağ anlamına gelir. Olimpos dağı Yunan mitolojisinde tanrıların evi olarak bilinir ancak bu isimle anılan birden fazla dağ vardır. Bunlardan biri de Bursa’daki Uludağ’dır. Tür ilk defa burada keşfedilmiştir.

Fotoğrafları
© Doğan, Hüseyin (2022). Kocaeli Bitkileri.

“Allium olympicum (Uludağ soğanı)” için 2 cevap

  1. ÇağTu avatarı
    ÇağTu

    Hiç yardımcı olmadı faydaları yazmıyor bu eksi puan yazdırıyor size lütfen bu uyarıyı dikkate alın 😟😟😟😔😔😔

    1. Hüseyin Doğan avatarı

      Her bitkinin bilinen bir faydasının olması koşulu yok. Bu bitki de onlardan biri. Eğer bu bitkinin bir faydası keşfedilirse biz de seve seve buraya alırız.

Görüşünüzü Yazın