İçeriğe geç

Allium olympicum (Uludağ soğanı)

Uludağ soğanı


Anahtar kelimeler: Nadir bitkiEndemikÖksin elementi.

Dolaşım

Bitkiler › Kuşkonmaz takımı › Nergisgiller › Soğan › Uludağ soğanı

Dağılımı

Bitki doğal olarak Türkiye’de yayılış göstermektedir.

Genel bilgiler

30 ila 50 cm büyüyebilen bir bitkidir. Soğan yumurtamsı ve 0,8 ila 1 cm çapındadır. Dış gömlek siyahımsı ve şeritlidir. Yapraklar 2 ila 3 arası sayıda, 3 ila 4,5 mm genişliğinde, düz ve darca şeritsidir. Çiçek kurulu yarı küresel, çok çiçekli, sıkı ve 2 ila 3 cm çapındadır. Çiçek sapları 1 ila 2 cm uzunluğunda ve çiçeklerden daha uzundur. Çiçekler çan biçimli ve menekşe kırmızı ila leylak pembe renklidir. İplikçikler menekşe renkli ve bizsidir. Başçık menekşe renklidir. Kapsül küresel ve 3 mm uzunluğundadır. Temmuz ve ağustos aylarında çiçek açar.

Gözlem

Ormanlık ve çalılık alanlar ile alpin çayırlarda görülür. Kocaeli için nadir bir türdür. Kartepe ilçesinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Uludağ soğanı.

Çiçek zamanı

Temmuz-Ağustos ayları.

Yükseklik

1300-1600 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Latince “yumru” anlamına gelir. Kelime soğan ve sarımsak gibi mutfak sebzelerinin yumrularını karşılar. Tür adı Latince “Uludağ” anlamına gelir. Olimpos dağı Yunan mitolojisinde tanrıların evi olarak bilinir ancak bu isimle anılan birden fazla dağ vardır. Bunlardan biri de Bursa’daki Uludağ’dır. Tür ilk defa burada keşfedilmiştir.

Fotoğrafları

Literatür

Diagnoses Plantarum Orientalium Novarum 1(5): 58. 1844. Boiss.

Bir Yorum Yazın