Ageratum (Vapurdumanı)

Özet

Ageratum (Vapurdumanı) anavatanı Amerika kıtası olmakla birlikte çarpıcı görünüm ve bakım kolaylığı nedeniyle tercih edilen süs bitkilerini barındıran bir cinstir.

Hiyerarşi

Plantae

Bitkiler

Asterales

Papatya takımı

Asteraceae

Papatyagiller

Tanımı

Ageratum (Vapurdumanı) genellikle 30 cm boylanan, öbek halinde bulunan ve tek ya da çok yıllık ot ya da çalımsılardan oluşan bir cinstir. Yapraklar yüreksi ya da yumurtamsı, tüylü ya da kaba tüylü ve genellikle karşılıklı dizilişli olup alt yüzeyinde iri salgı bezleri bulunur. Kenarları hafifçe dişli ya da testere dişlidir. Çiçek başları küme halindedir. İnvolukrum çansı ve 1 ila 2 sıralıdır. Çiçekçikler beş loblu olup birbirine benzer. Bunlar lavanta mavisi, leylak, pembe ya da beyaz renklidir. Filariler 2 ila 3 adet sıralı, dar ve uzunlukları neredeyse eşittir. Çiçek tablası genişçe koniksi ve çıplak ya da pulludur. Taç tüpsü ila hunimsi ve beş lobludur. Başçık tabanda küt ve terminal bir tırnaklıdır. Kapçık siyah renkli, dikdörtgensi, 4 ila 5 köşeli ve kabarık çizgilidir. Sorguç 5 ila 6 adet kılçıklıdır.

Cins Orta ve Güney Amerika’ya özgüdür ancak süs bitkisi nedeniyle günümüzde diğer bölgelere de yayılmıştır. Bazı türlerinin zehirli olduğu bilinmektedir ve karaciğer lezyonları ile tümör oluşumuna neden olduklarına dikkat çekilmiştir. [Harita, Sinonimler, Türler]

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca yaşlanmayan anlamına gelir ve çiçeklerin uzun süreli kalıcı olmasına işaret eder.

Kocaeli’ndeki türler

Ageratum houstonianum

Ageratum houstonianum

Vapur dumanı