İçeriğe geç

Vaccinium (Ayıüzümü)


Dolaşım

BitkilerFunda takımıFundagiller › Ayıüzümü

Genel bilgiler

Her dem yeşil ya da yaprak dökücü çalılardır. Çiçekler tepede ya da koltuklarda salkım halindedir. Cins dünyanın büyük bölümünde yayılış gösterir. Bitki ihaneti simgeler. Cinse bağlı çok sayıda türün meyveleri tıbbi amaçlarla tüketilir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca “koyu mor” anlamına gelir. Meyvelerin rengine işaret eder.

Tarihi

Plinius: Kölelerin elbiselerini mor renge boyamak için kullanılır (Roma’da giysilerin rengi çok önemlidir ve çoğu durumda bu statü belirleyici olarak kabul edilir). Galya’da da bitki giysileri boyamak için kullanılırdı.

Hippodamia’nın babası Oinomaos, kızı ile evlenmek isteyen adaylara kendisini araba yarışında yenmeleri şartını koşarmış, ancak her defasında Oinomaos yarışı kazanır ve mağlup damat adayını da öldürürmüş. Kıza talip olan Pelops, Oinomaos’un kölesi Myrtillus’tan yarış öncesi arabayı bozması halinde ona yüksek bir ödül vereceği vaadinde bulunmuş. Myrtillus arabayı sabote etmiş ve yarış esnasında arabanın bozulması nedeniyle düşen Oinomaos hayatını kaybetmiş. Ancak ölürken son arzusu olarak damat adayından bunu yapanı bularak intikamını almasını istemiş. Suçluyu zaten bilen Pelops da Myrtillus’u kayalıklardan atarak öldürmüş. Sular cesedini sahile getirdiğinde de Merkür cesedini kendi adı ile anılan mersin çalısına dönüştürmüş.

Türler

Literatür

Species Plantarum 1: 349. 1753. L.