Santolina chamaecyparissus (Lavantin)

Tanımı

15 ila 60 cm büyüyebilir. Gövde tabandan çok dallıdır. Yapraklar 1,5 ila 3 cm uzunluğunda, darca şeritsi ila ters mızraksıdır. Grimsi yeşil yapraklar aromatiktir. Çiçekler erseliktir. Budanmayı tolere eder. -15 dereceye kadar dayanıklıdır. Kapçık darca ters koniktir. Güneşli bölgeleri ve geçirgen toprakları tercih eder. Kuraklığa dayanıklıdır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Akdeniz havzasında yayılış gösterir. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Bahçeler, duvarlar ve yol kenarında görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir. Mayıs ve haziran ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 700 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adı

Dilimizde lavantin adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Latince kutsal keten anlamına gelir. Cinsin ketenle benzer terapötik özellikleri olmasına işaret eder. Tür adı Antik Yunanca cüce servi anlamına gelir. Türün yapraklarının servi (Cupressus sempervirens) yapraklarını andırmasına işaret eder.

Gıda

Yaprakları çeşitli yemeklere çeşni olarak eklenir.

Tıp

Çiçek ve yaprakları bağırsak parazitlerini temizlemek için kullanılır. Yapraklar ve çiçekler spazm çözücü, dezenfektan, adet kolaylaştırıcı ve uyarıcıdır. Öğütülerek böcek sokmalarına uygulanır. Yara izlerini onarmasını için kullanılır.

Dikkat

Bilgi

Bitkiden elde edilen yağ parfümeride kullanılır. Giysilere dadanan böcekleri (güveleri) uzaklaştırmak için dalları kıyafet dolaplarına asılır. Bu durum ayrıca sebzelerin yanına ekildiğinde sebze zararlısı böcekleri kovmak için kullanışlıdır.

Fotoğrafları