İçeriğe geç

Sambucus (Mürver)


Dolaşım

BitkilerHanımeli takımıMürvergiller › Mürver

Genel bilgiler

Çalı ya da otlardan oluşan bir cinstir. Yapraklar tek teleksi ve karşılıklı dizilişlidir ve bunlar genellikle 5 ila 9 arası yaprakçığa bölünür. Çiçekler beyaz ile krem renkli ve büyük kümeler halindedir. Cins dünyanın büyük bölümünde yayılış gösterir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca “sambuce” anlamına gelmektedir. Antikçağa özgü üflemeli bir çalgı aletinin adıdır. Bitkilerin sürgünlerinden elde edilen reçine bu müzik aletinde kullanılırdı. Cinsin Türkçe adı olan “mürver” olasılıkla Farsça inci (مروارى) kelimesi orijinlidir, eğer böyleyse atıf inci şeklindeki meyvelere yöneliktir.

Tarihi

Plinius: Çobanlar horozun ötüşünün duyulmadığı bir mesafedeki bitkiden alınarak yapılan müzik aletinin daha yüksek ses çıkaracağına inanır.

İskandinav mitolojisine göre Hyldemoer mürver ağaçlarında yaşar ve eğer bu ağaç kesilecekse ondan izin istenir.

Ağacın dalları belirli bir mesafe boyunca cepte taşınırsa romatizmayı tedavi edeceğine inanılırdı.

Bitki tevazuyu simgeler.

İskandinav mitolojisinde Huldra ve Thor’un bitkisi olarak kabul edilir.

Geleneksel tıp

Galen: Boyları farklı olsa da iki türü de neredeyse aynı özelliklere sahiptir. Kökü ödemi temizlemek için kullanılır. Pişirilmiş yaprakları bağırsakları temizler.

Birûni: Sakinleştiricidir. Giysilerin rengini açmak için kullanılır. Mideye zararlıdır. Pişirilerek balgam söktürücü olarak kullanılır. Lapası rahim sorunlarında kullanılır. Saçları siyaha boyamak için kullanılır. Gut vakalarında kullanılır.

Oribasius: Zeytinyağı ile birlikte müshil etkilidir.

Paulus: Bayılmaya neden olur.

Plinius: Yaprak, tohum ya da kökü kaynatılarak yanık iltihaplarına uygulanır. Yaprakları lapa halinde köpek ısırıklarına uygulanır. Suyu beyin apselerini azaltır. Meyveleri saç boyamak için kullanılır. Genç sürgünler keçi sütü ile birlikte gut vakalarında kullanılır. Yaprakları serpilerek sinek kovucu olarak kullanılır. Zona vakalarında olgun dalları ile hastaya vurulur.

Türler

Literatür

Species Plantarum 1: 269. 1753. L.