İçeriğe geç

Sambucus ebulus (Bodur mürver)

Bitkiler › Hanımeli takımı › Mürvergiller › Mürver › Bodur mürver

Tıbbi bitkiYenilebilir bitkiBoya bitkisi, Avrupa-Sibirya elementi.

2 metre büyüyebilir. Yapraklar karşılıklı dizilişli ve teleksidir. Çok sayıda beyaz (bazen pembe) çiçek görülür. ağustos ve eylül arası olgunlaşan meyveler parlak siyahtır. Olgun meyvelerin mor suyu olur. Gövde ve yapraklar sonbaharda kırmızıya döner. Çiçekler erseliktir. Kireçli topraklar dahil birçok toprak türünü tolere eder. Ancak en iyi nemli ve tınlı topraklarda gelişim gösterir. Güneşli bölgeleri tercih etse de hafif gölgeli alanlarda da yetişebilir. Güçlü bir istilacıdır ve sürgünleri yoluyla yayılır.

Doğal olarak batı Asya ve Avrupa’da yayılış gösterir. [Harita|Sinonimler|Herbaryum]

Dere kenarı, orman sınırları ve yol kenarında görülür. İl geneline yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Dilimizde Ayı otu, Azı otu, Cüce mürver, Hekimana, Kımçırık, Livor, Mürver otu, Patpatik, Pellempüs, Purtlak, Sultan otu, Şahmelek otu, Şahmelik, Şahmelik otu, Telligelin, Yabani mürver, Yer mürveri, Yivdim, Yivdin, Anzili, Levor, Otsu mürver, Bodur mürver, Şahmelekotu, Şahmelek, Sultan, Piran, Lüver ve Lor adları ile bilinmektedir.

Temmuz ve eylül ayları arasında çiçek açar.

Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Meyveler pişirilerek tüketilebilir. Çorbalarda tatlandırıcı olarak kullanılır. Yapraklarından çay elde edilir.

Solunum yolları ve ateş tedavisinde kullanılır. Yapraklar antifilojistik, terletici, idrar ve balgam söktürücü, müshil etkilidir. Karaciğer ve böbrek şikayetlerinde kullanılır. Meyveleri bazı insanlarda mide ağrısına neden olabilir. Meyvelerin toksisitesi düşüktür ve pişirildiğinde kaybolur. Romatizma tedavi edici, safra söktürücü, terlemeyi arttırıcı, homeopatik ve müshildir. Ot, karaciğer ve böbrek şikayetlerinin tedavisinde yaygın olarak kullanılır. Yaprakları yaralanma ve yaraların tedavisinde, meyveleri hemoroit ve karın ağrısı tedavisinde kullanılır. Astım, kısırlık, böcek sokması, mide ağrısı, öksürük, çocuklarda idrarını tutamama, yanık ve romatizma vakalarında başvurulur. Yaprakları civcivlerin hastalıklarında, gövdeleri hayvanlarda kene temizlemede etkilidir.

Bulantıya ve baş dönmesine neden olabileceği için sadece uzman gözetiminde kullanılmalıdır.

Meyvelerinden mavi boya ve mürekkep elde edilir. Kök suyu saçı siyaha boyamak için kullanılır. Yapraklarının fare ve köstebekleri kovduğu iddia edilir.

Doğan, Hüseyin (2022). Sambucus ebulus (Bodur mürver) - Kocaeli Bitkileri. Erişim adresi: https://kocaelibitkileri.com/sambucus-ebulus/ Erişim tarihi: 5 February 2023

Bir Yorum Yazın