Robinia (Yalancıakasya)

Özet

Robinia (Yalancıakasya) kısa sürede geniş koloniler oluşturabilen ve bazı bölgelerde istilacı kabul edilen türleri barındıran bir cinstir.

Hiyerarşi

Plantae

Bitkiler

Fabales

Bakla takımı

Fabaceae

Baklagiller

Tanımı

Robinia (Yalancıakasya) genellikle 4 ila 25 metre boylanabilen, yeraltı bölümlerinden yayılan dikenli ve yaprak dökücü çalı ya da ağaçlardan oluşan bir cinstir. Bitkilerin taç haricindeki tüm parçaları salgılı kıllıdır. Yapraklar almaşlı dizilişli olup tek teleksidir ve dikensi kulakçıklar genellikle mevcuttur. Çiçek durumu gevşek, koltuklarda ve sarkık bir salkım halindedir. Çiçekler beyaz, pembe ya da gül renkli ve kokuludur. Çanak çan biçiminde ve 2 dudaklıdır. Taç yapraklar saplı; bayrakçık iri ve geriye kıvrık; kanatçıklar kavisli, kayıkçık kıvrık ve küttür. Ercik on adet olup biri serbest iken diğerleri bitişiktir.

Yumurtalık saplı, çok sayıda tohum taslaklı, boyuncuk bizsi, tepecik küçük ve terminaldir. Meyve kendi kendine açılmakta olup sıkıştırılmış, tohumların arasında daralmamış, karın bölgesi boyunca darca kanatlı ve bölümleri sıklıkla yaslanıcı kıllıdır. Tohumlar dikdörtgensi ya da eğikçe böbreksidir. Cins Kuzey Amerika’ya özgüdür ancak günümüzde dünyanın neredeyse tamamına dağılmıştır. Çiçeklerinden çay elde edilir ve ayrıca çeşitli hamur işlerinde kullanılır. Çiçekleri hariç tüm parçaları zehirlidir. [Harita, Sinonimler, Türler]

Etimoloji

Cins 1550 25 Nisan 1629 yılları arasında yaşamış Fransız bitki bilimci Jean Robin’e adanmıştır. Robinia pseudoacacia türünü 1601 yılında ilk defa o Avrupa’ya getirmiştir.

Kocaeli’ndeki türler

Robinia hispida

Robinia hispida

Tüylü yalancıakasya

Robinia pseudoacacia

Robinia pseudoacacia

Beyaz salkım