Plantago lanceolata (Damarlıca)

Tanımı

7 ila 90 cm büyüyebilir. Yapraklar 7 ila 40 cm uzunluğunda ve 0,4 ila 5 cm genişliğinde, mızraksı yumurtamsı, mızraksı ya da darca mızraksı, düz ya da düzensiz dişli, 3 ila 5 damarlı, tüysüz, seyrek tüylü ya da ülgerli, sapsız ya da saplıdır. Sıkapa 7 ila 85 cm uzunluğundadır. Çiçek kurulu başak halinde, 0,5 ila 5 cm uzunluğunda, silindirik, konik silindirik ya da küresel ve çok sıkıdır.

Gıda

Genç yapraklar çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir. Tohumları öğütülerek hamur işlerine eklenebilir.

Tıp

Kanamalar için etkili bir tedavi yöntemidir. Yapraklar tanen ve silik asit içerir. Usaresi antibakteriyeldir. Yapraklar büzücü, yatıştırıcı ve balgam söktürücüdür. Dahili olarak; ülser, gastrit, ishal, bağırsak tahrişi, kanama, hemoroit, bronşit, nezle, sinüzit, saman nezlesi ve astım tedavisinde kullanılır. Haricen kesikler, cilt iltihapları ve sokmalara karşı kullanılır. Yapraklarından elde edilen çay öksürük giderici olarak kullanılır.

Bilgi

Bitkiden kahverengi boya elde edilir. Yaprak ve tohumları tekstil sektöründe kullanılır.

Etimoloji

Cins adı Latince ayak tabanı anlamına gelir. Cinsin yapraklarının (genelde) yere yatık olmasına işaret eder. Ayrıca bu yapraklar zamanla ayak izini andırır. Yine ayrıca cinsin ayağın altına konulduğunda yorgunluğu gidereceğine inanılırdı. Tür adı Latince mızraksı anlamına gelir. Türün yaprak yapısına işaret eder. İkili adlandırma öncesi adı “Plantago angustifolia major”dur.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Avrasya’da yayılış gösterir. [Harita, Sinonimler, Herbaryum] Deniz kenarı, makilikler, sulak bölgeler, çayırlar ve tarlalarda görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir. Nisan ve ekim ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde yılandili, yılan otu, dar yapraklı sinirli ot ve damarlıca adları ile bilinmektedir.

Fotoğrafları
© Doğan, Hüseyin (2022). Kocaeli Bitkileri.