Phytolacca (Şekerciboyası)

Özet

Phytolacca (Şekerciboyası) genelde ormanlık alanlarda görülen ve küme halindeki parlak renkli meyveleri ile dikkat çeken türlerden oluşan bir cinstir.

Hiyerarşi

Plantae

Bitkiler

Caryophyllales

Karanfil takımı

Phytolaccaceae

Şekerciboyasıgiller

Tanımı

Phytolacca (Şekerciboyası) çok yıllık ot, ağaç ya da çalılardan oluşan bir cinstir. Kökler genellikle kalın ve etlidir. Gövde ve dallar silindirik, oluklu ya da köşeli ve çıplak ya da genç sürgünler ile çiçek durumu havlıdır. Gövdeler yeşil, pembe ya da kırmızı renklidir. Yapraklar genellikle iri, saplı ya da sapsızdır. Yaprak ayası yumurtamsı, eliptik ya da mızraksı ve ucu sivri ya da küttür. Çiçek kurulu çok çiçeklidir. Çiçekler saplı ya da sapsız, yeşilimsi, beyaz ile pembe renklidir ve uzun salkımlar halinde gövdelerin ucunda belirir. Tepaller beş adet, kalıcı, yayılıcı ya da kıvrık, dikdörtgensi ya da yumurtamsı, otsu ya da zarsı ve küt uçludur. Ercikler 6 ila 33 adet olup tepallerin tabanına yerleştirilmiştir. İplikçikler bizsi ya da şeritsi ve serbest ya da tabanda bitişiktir. Yumurtalık neredeyse küresel, karpel 5 ila 16 adet ve serbest ya da bitişiktir. Boyuncuk bizsidir. Meyve küresel ve etli bir üzümsüdür. Olgunlaştığında mor ya da siyah renkli olur. Tohumlar siyah renkli, parlak, böbreksi ve sıkıştırılmıştır. Tohum kabuğu sert ve kırılgandır. Bitkiler memeliler için zehirlidir ancak kuşlar tarafından meyveleri tüketilir. Cins Amerika, Afrika ve Güneydoğu Asya’ya özgüdür ancak günümüzde dünyanın büyük bölümüne dağılmıştır. [Harita, Sinonimler, Türler]

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca cilalı bitki anlamına gelir. Cinsin genel görünümüne işaret eder. Cinsin Türkçe adı olan şekerci boyası ile Phytolacca americana’nın olgun meyvelerinden elde edilen kırmızı boyaya işaret edilir.

Kocaeli’ndeki türler

Phytolacca (Şekerciboyası)

Phytolacca americana

Şekerci boyası