Pentas (Mısıryıldızı)

Özet

Pentas (Mısıryıldızı) yarı tropikal bir cins olmakla birlikte günümüzde bir dizi türü yaygın olarak süs bitkisi olarak yetiştirilmektedir.

Hiyerarşi

Plantae

Bitkiler

Gentianales

Gentiyan takımı

Rubiaceae

Kökboyagiller

Tanımı

Pentas (Mısıryıldızı) çoğunlukla çok yıllık ot ve çalılardan oluşan bir cinstir. Gövdeler dik ya da dağınıktır ve anakök lifli ya da odunsudur. Yapraklar çift ya da 3 ila 5 adet halkalar halindedir ve sitipüller 2 ila çok sayıda ipliksi bölüme ayrılmaktadır. Çiçekler küçük ya da çok iri, erselik ve çoğunlukla dallı terminal bir çiçek durumunda küme halindedir. Çanak tüpü yumurtamsı ya da küresel, zaman zaman tepede serbest bir halkalı bölümlü, lobları genellikle beş adet, uzunlukları eşit ya da değildir.

Taç tüpü kısa silindirik ya da darca tüpsü, genişliğinin 2 ila 40 katı uzunluğunda ve lobları yumurtamsı ya da dikdörtgensidir. Yumurtalık iki bölümlü ve çok sayıda tohum taslaklıdır. Boyuncuk 2 adet tepcik lobu taşımaktadır. Kapsül ters üçgensi ya da yumurtamsı, çıkıntılı, gagalı, gaga dört valf tarafından tepeden açılmaktadır. Tohumlar minik, kahverengi, düzensiz biçimde küresel ve kabuğu ağsıdır. Cins Afrika ile Arap yarımadasına özgüdür ancak günümüzde dünyanın diğer bölgelerinde de yetiştirilmektedir. [Harita, Sinonimler, Türler]

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca beş anlamına gelir ve yıldız formunda olan çiçeklere dikkat çeker.

Kocaeli’ndeki türler

Pentas (Mısıryıldızı)

Pentas lanceolata

Beşiz çiçeği