Melissa (Oğulotu)

Özet

Melissa (Oğulotu) ezildiklerinde tipik bir limon kokusu yayan ve günümüzde dünyanın büyük bölümüne dağılmış türleri barındıran bir cinstir.

Hiyerarşi

Plantae

Bitkiler

Lamiales

Ballıbaba takımı

Lamiaceae

Ballıbabagiller

Tanımı

Melissa (Oğulotu) çok yıllık otlardan oluşan bir cinstir. Yapraklar saplı, yumurtamsı ve testere dişli kenarlıdır. Çiçek halkaları sadece tek taraflı, birkaç ya da çok çiçeklidir ve bunlar gövde yapraklarına benzeyen çiçeksi yaprakların koltuklarından çıkar. Çanak tüpsü çan biçiminde, çiçek zamanından sonra sarkık, 13 damarlı, tüylü, 2 dudaklı; üst dudak düz, sığ biçimde üç dişli, alt dudak ise iki parçalıdır.

Taç beyaz, sarı beyaz, sarı ya da kırmızımsı, iki dudaklı, tüp içkin ya da hafifçe aşkın, boğazda hafifçe genişlemiş, üst dudak düz, tepesi derin girintili ya da iki loblu, alt dudak yayılıcı, üç loblu, orta loblu derin girintili ya da düz uçlu ve yanal loblardan daha geniştir. Ercikler dört adet, öndeki ikisi daha uzun, tacın üst dudağına yapışmış, içkin ya da hafifçe aşkın ve iplikçikler kavislidir. Boyuncuk tepesi eşit biçimde iki parçalı, lobları bizsi ve geriye doğru kavislidir. Fındıkçıklar yumurtamsı ve pürüzsüzdür. Cins Akdeniz havzası ile Uzakdoğu arasında kalan bölgeye özgüdür ancak günümüzde dünyanın büyük bölümüne dağılmıştır. [Harita, Sinonimler, Türler]

Etimoloji

Cins adını arıcılık yaptığı bilinen Melissae (μέλισσα) adındaki nimften almıştır. Babası Kronos’tan korumak için annesi Zeus’u Girit adasına gizlice gönderdiğinde, Melisa Zeus’u balla beslemiştir. Melissa kelimesi Yunanca arı (μέλισσα) anlamına gelmekte olup, bal (μέλι) kelimesinden türetilmiştir. Özellikle Melissa officinalis (limon otu) bal üretiminde yoğun olarak kullanılan bir bitkidir. Melissae, babası Cronus’un (Saturn) gazabından kurtarmak için saklanan Zeus’u bal ile beslemiştir.

Kocaeli’ndeki türler