İçeriğe geç

Mentha (Nane)


Dolaşım

BitkilerBallıbaba takımıBallıbabagiller › Nane

Genel bilgiler

Çok ya da nadiren tek yıllık otlardan oluşan bir cinstir. Sürünücü rizomları vardır ve sulak bölgelerde görülürler. Yapraklar basittir ve kokulu bezeleri vardır. Cins dünyanın büyük bölümünde yayılış göstermektedir. Aristo, ordunun nane kullanmasının yasaklanmasını önermiştir, çünkü ona göre nane cesareti ve saldırganlığı köreltmektedir. Cins antikçağdan itibaren gıda ve tıbbi amaçlarla yetiştirilmektedir. Mitolojiye göre Zeus ve Hermes yemek yemeden önce, yemek yedikleri masa ve oturdukları sandalyelere nane sürülürdü. Antik Yunanda, ilkel bir deodorant formu olarak nane koltuk altlarına ve diğer bölgelere sürülürdü. Antik Mısır’ın meşhur Kyphi’sinin içeriğinde nane de vardır. Minderleri doldurmak için yaprakları kullanılırdı. Bitki bilgelik ve erdemi simgeler.

Etimoloji

Cins adını, Hades’in sevgilisi olan ancak kıskançlık nedeniyle Persephone tarafından nane bitkisine dönüştürülen Kokitoslu Mentha (μίνθη) adındaki nimften almıştır. Bitkinin Hades ile olan ilişkisi nedeniyle cenaze törenlerinde ölülerin kokularını gizlemek için kullanılmıştır. Cinsin Türkçe adı “nane” Süryanice kaynaklıdır.

Geleneksel tıp

Galen: Mide için hayli faydalıdır. Bağ ağrısını giderir. Hıçkırık gidericidir. Kusmayı engeller. Doğum kontrolü için kullanıldığı söylenir.

Abdulvehhâb bin Yusuf: Macun halinde hıçkırık giderici olarak kullanılır. Kusmayı giderir.

Eşref bin Muhammed: Tuzla dövüldükten sonra göğüslere uygulanırsa süt azaltıcıdır. Kusma halinde arpa suyu ile kaynatılarak içirilir.

Türler

Literatür

Species Plantarum 1: 576. 1753. L.