Ismelia (Çingeneeteği)

Özet

Ismelia (Çingeneeteği) dar alanda endemik olan monotipik bir cins olmasına rağmen göz alıcı çiçekleri nedeniyle dünyanın büyük bölümüne dağılmıştır.

Hiyerarşi

Plantae

Bitkiler

Asterales

Papatya takımı

Asteraceae

Papatyagiller

Tanımı

Ismelia (Çingeneeteği) genellikle 10 ila 50 cm büyüyebilen tek yıllık otlardan oluşan bir cinstir. Gövdeler tek, dik, genellkle ıraksak olarak dallanmış ve çıplak ya da seyrek biçimde tüylüdür. Yapraklar çoğunlukla gövdede, almaşlı dizilişli, saplı ya da sapsız, ters yumurtamsı ila dikdörtgensi, tabanları zaman zaman sarılıcı, genellikle 2 teleksi loblu, en uçtaki kenar genellikle dişli, nadiren düz kenarları ve yüzeyi çıplaktır. Kömeçler ışınsal ve tek ya da 2 ya da 3 adettir. İnvolukrum yarı küresel ila geniş ve 12 ila 25 mm çapındadır. Filariler kalıcı, 2 ya da 3 sıra halinde 20 ila 30 adet, belirgin, yumurtamsı ila ters yumurtamsı ya da mızraksı üçgensi, uzunlukları farklı, kenar ve uçları kuruzarsıdır. Çiçek tablası dışbükey ila koniktir. Dilsi çiçekçikler 13 ila 21 adet, dişi ve verimli; taçları yakında beyaz ya da kırmızı ila mor, uzakta sarı ya da beyaz ve aya şeritsidir. Tüpsü çiçekçikler 80 ila 150 adet, erselik ve verimli; taçları yakında aşıboyası, uzakta kırmızı ila mor, tüp silindirik ve lobları beş adet olup üçgensidir. Kapçık iki formlu, dıştakiler üç köşeli iken içtekiler sıkıştırılmıştır. Sorguç mevcut değildir. Cins Fas’ta endemiktir ancak süs bitkisi değeri nedeniyle günümüzde dünyanın büyük bölümünde yetiştirilmektedir. [HaritaTürler]

Etimoloji

Cinsin ne anlama geldiğini bulamadık. Cassini, cinsi Ismel adında İspanyol bir kişiye adamış olabilir ancak bunu doğrulayamıyoruz. Öte yandan Cassini bitkinin yerel adını da kullanmış olabilir. İsm-el (اسم ال) Arapça’da adı/ismi anlamına gelmektedir.

Kocaeli’ndeki türler

Ismelia carinata

Ismelia carinata

Çingene eteği