Hirschfeldia (Nadasturpu)

Özet

Hirschfeldia (Nadasturpu) genelde ekili arazilerin civarında görülen ve istilacı potansiyeli yüksek monotipik bir cinstir.

Hiyerarşi

Plantae

Bitkiler

Brassicales

Turp takımı

Brassicaceae

Turpgiller

Tanımı

Hirschfeldia (Nadasturpu) tek ya da iki yıllık otlardan oluşan bir cinstir. Gövde basit ya da tabandan itibaren birkaç adet, dik ve tabandan ile ıraksak olarak dalldır. Yapraklar yoğun kıllı tüy örtüsüne sahip olup tabanda ve gövdede ve saplı ya da neredeyse sapsızdır. Taban yaprakları rozet halinde, saplı, lirsi ila az teleksi ve kenarları dişlidir. Gövde yaprakları neredeyse sapsız ya da saplı ve kenarları dişli ya da az teleksidir. Çiçek durumu yalancı şemsiye halinde ve birkaç çiçekli olup meyve zamanı belirgin biçimde uzatılmıştır. Çiçek sapı meyve zamanı dik ve kalındır. Çiçekler soluk sarı ya da beyaz renklidir. Çanak yapraklar yayılıcı ya da kıvrık, dikdörtgensi ve yanal çiftin tabanı kesecikli değildir. Taç yapraklar ters yumurtamsı ila kaşıksı ve pençelidir. İplikçik tabanda genişlemiş değildir. Meyve kendi kendine açılmakta olup sapsız, iki bölümlü, şeritsi ve silindirik ya da dört kenarlıdır. Valf 3 damarlı, genellikle çıplak ya da nadiren seyrekçe havlıdır. Tohumlar tek sıra halinde, kanatsız ve küreseldir. Cins Akdeniz havzasına özgüdür ancak günümüzde, özellikle tohumlarının hububatın arasına karışması nedeniyle dünyanın büyük bölümüne dağılmıştır. [Harita, Sinonimler, Türler]

Etimoloji

Cins 16 Şubat 1742 – 20 Şubat 1792 tarihleri arasında yaşamış Alman bahçıvan Christian Cay Lorenz Hirschfeld’a adanmıştır.

Kocaeli’ndeki türler

Hirschfeldia incana

Hirschfeldia incana

Nadas turpu