Brassicales (Turp takımı)

Özet

Brassicales (Turp takımı) canlıların beslenmesinde başrolde olan çok sayıda ekonomik değer yüksek bitkiyi barındıran kalabalık bir takımdır.

Hiyerarşi

Plantae

Bitkiler

Tanımı

Brassicales (Turp takımı) özellikle hardal, kapari, lahana, turp, şalgam, roka, tere, şebboy gibi çok sayıda ekonomik değeri bulunan bitkileri ihtiva eden bir takımdır. Erken dönemde gövdelerin içi boştur ve düğümlerarası katıdır. Bazı türlerde gövde sukulenttir. Yapraklar basit ya da bileşik, almaşlı, sarmal ve karşılıklı dizilişlidir. Çoğu türde çiçekler erseliktir. Takıma bağlı bitkilerin büyük bölümünde çiçek durumu salkımlıdır ancak talkım, başak ya da tek çiçek durumları da mevcuttur. Yaprakların küçük stipülleri vardır. Çiçek örtüsü karakteristik olarak 4 ya da beş taç yapraklı ve 4 ya da 5 çanak yapraklıdır. Bazı türlerde ise taç yaprak mevcut değildir.Yine türlerin büyük bölümünde ercik sayısı uzunlukları farklı olan 6 adettir. Ginokeum genellikle iki karpele sahiptir.

Çiçekler düzenli taç yaprak, çanak yaprak, karpel ve ercik yapısına sahip değildir. Çoğu türde nektar taç yapraklar ile ercikler arasında bulunur. Yumurtalık üst durumludur. Meyve kapsül, üzümsü, eriksi, fındık, fındıkçık, kedicik veya yarılıcı meyve formunda olabilir. Karakteristik özelliği hardal yağı olarak bilinen bileşiklerin (Glucosinolates) varlığıdır. Keskin kokulu ve acı tadı olan bu bileşikler bitkileri hayvanlara karşı korur ve neredeyse takımın her üyesinde mevcuttur. Diğer yandan bileşikler bazı kelebek türleri için de çekicidir. [WikiSpecies]

Etimoloji

Takım adını, Brassica cinsinden almaktadır.

Kocaeli’ndeki aileler

Arabis caucasica

Brassicaceae

Turpgiller

Brassicales (Turp takımı)

Cleomaceae

Saçakgülügiller

Brassicales (Turp takımı)

Resedaceae

Gerdanlıkgiller

Tropaeolum majus

Tropaeolaceae

Latinçiçeğigiller