Felicia (Felisya)

Özet

Felicia (Felisya) çarpıcı mavi tonlarındaki çiçekleri nedeniyle süs bitkisi olarak yetiştirilen bir dizi türü barındıran bir cinstir.

Hiyerarşi

Plantae

Bitkiler

Asterales

Papatya takımı

Asteraceae

Papatyagiller

Tanımı

Felicia (Felisya) çoğunlukla 15 ila 65 cm arasında boylanabilen tek yıllık otlar ya da çalılardan oluşan bir cinstir. Yapraklar almaşlı ya da karşılıklı dizilişli, zaman zaman küme halinde ve genellikle düz kenarlıdır. Kömeç genellikle belirgin bir sap üzerinde terminal ve ışınsaldır. İnvolukrum yarı dairesel ya da silindiriktir. Çiçek tablası dışbükey olup paleya mevcut değildir. Dilsi çiçekçikler dişi olup genellikle mavi ya da zaman zaman mor, pembe, beyaz ya da sarı renklidir. Bazı türler dilsi çiçekçiklerden yoksundur. Tüpsü çiçekçikler erselik, darca çansı ve beş loblu olup sarı ya da nadiren beyazımsı ya da siyahımsı mavi renklidir. Boyuncuk dalları üçgensi tırnaklıdır. Kapçık ters yumurtamsı, düzleştirilmiş, yanal kabarık çizgili ve sıklıkla tüylüdür. Sorguç çok sayıda tüy ya da kıldan oluşur. Bunlar tek sıra halindedir ve kalıcı ya da dökülücüdür. Cins Afrika ve Arap yarımadasına özgüdür ancak süs bitkisi değeri nedeniyle günümüzde diğer bölgelerde de yetiştirilmektedir. [Harita, Sinonimler, Türler]

Etimoloji

Cins 24 Ağustos 1723 – 13 Şubat 1789 yılları arasında yaşamış İtalyan filozof ve bilim insanı Fortunato Bartolomeo de Felice‘ye adanmıştır. İsviçre eğitim sisteminin öncüsü ve Aydınlanmaya katkıda bulunanlardan biri olarak kabul edilmektedir.

Kocaeli’ndeki türler

Felicia amelloides

Felicia amelloides

Mavi papatya