Diospyros (Trabzonhurması)

Özet

Diospyros (Trabzonhurması) ahşabı ve meyvesi için yetiştirilen ekonomik değeri yüksek bir dizi türü barındıran bir cinstir.

Hiyerarşi

Plantae

Bitkiler

Ericales

Funda takımı

Ebenaceae

Abanozgiller

Tanımı

Diospyros (Trabzonhurması) çalı ya da ağaçlardan oluşan bir cinstir. Ahşap yoğun ve serttir. Yapraklar dökülücü ya da her dem yeşil, almaşlı dizilişli ve kenarları düzdür. Yaprak sapı sıklıkla salgılı, yaprak ayası mızraksı ila genişçe yumurtamsı, eliptik ya da ters yumurtamsı, derimsi ve yüzeyi çıplak ya da havlıdır. Tomurcuklar yumurtamsıdır. Çiçek sapı çok kısa ya da çiçeklerden birkaç kaç daha uzundur. Çiçekler dökülücü, sarı, kırmızı ya da beyaz renklidir. Dişi çiçekler genellikle tek ve erkek çiçeklerden daha büyük, erkek çiçekler birkaç adet ya da çok sayıda koltuklarda küme halindedir.

Taç ve çanak genellikle 4 lobludur. Çanak yapraklar kalıcı ve sıklıkla meyve zamanı genişleyicidir. Taç testimsi ila çanımsı ya da tepsimsi, taç yapraklar genellikle kıvrık ve kiremit biçimli dizilişlidir. Ercikler 6 ila 32 adet, çift ve 1 ila 5 sıra halindedir. Yumurtalık 3 ila 16 adet bölümlü ve tohum taslağı bölüm başına 1 ya da 2 adettir. Meyve üzümsü, sarı, turuncu, kırmızı, mor, kahverengi ya da siyah renkli ve etli ya da liflidir. Cins büyük oranda tropikal kuşaklara özgüdür. [Harita, Sinonimler, Türler]

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca tanrı meyvesi anlamına gelir. Dilimizde de karşılığı olan cennet hurması aynı bağlantıya işaret eder ve cinsin meyvelerinin antikçağda ilahî kabul edilmesi ile ilgilidir.

Kocaeli’ndeki türler

Diospyros kaki

Diospyros kaki

Cennet hurması

Diospyros (Trabzonhurması)

Diospyros lotus

Kara hurma