Hüseyin Doğan
Bu site, Kocaeli'nde görülen bitkilerin tanıtılmasına yönelik hayata geçirilen amatör bir projedir. Kocaeli sınırları içinde fotoğrafladığınız bitkileri paylaşmak için lütfen sol taraftaki iletişim araçlarından birini kullanın.

Convolvulus compactus

Fotoğraf

Bakımı

Convolvulus compactus çok yıllık bir çalıdır. Geçirgen ve nemli toprağı, güneşli ya da yarı gölgeli bölgeleri tercih eder. Donlara dayanıklıdır.

Yetiştirme

Convolvulus compactus yamaç, açık orman ve çalılıklarda görülür. Kumlu, killi ve tınlı topraklara uyumludur.

Yaygın adları

Compact bindweed; Bodur dolaşgan, Mahmude.

Etimoloji

Cins adı Latince gündüzsefası; tür adı ise Latince kompakt anlamına gelir.

Taksonomi
Sınıf: Equisetopsida
Altsınıf: Magnoliidae
Üsttakım: Asteranae
Takım: Solanales
Familya:
Cins: Convolvulus

Tanım

Diagnoses Plantarum Orientalium novarum ser. 1, 4: 40 1844.

Tanımlayan

Boiss., 1844.

Bitki Veritabanları

       

Yapısı

Convolvulus compactus Odunsu ana kök ile yoğun bir topluluk oluşturur. Stem 8 cm. uzunluğundadır. Yapraklar darca linear ya da linear spatulat, akut, 5 ila 10 mm. uzunluğunda ve 1 ila 4 mm. genişliğindedir. Çiçekler terminal, genellikle tek, zaman zaman birkaç çiçek halindedir. Dış sepal’ler 8 ila 10 mm. uzunluğunda ve 3 mm. genişliğinde, yayılıcı tüylü, oblong ila oblanseolat, akuminat’tır. Korolla beyaz, nadiren gül ya da sarı renklidir ve yaklaşık 15 ila 18 mm. uzunluğundadır. Ovaryum tüylüdür. Mayıs, Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında çiçek açar. Bağırganlı‘da görülmüştür.

Bilgi

Büyük ihtimalle hatalı teşhis.

Faydaları ve zararları

Bitkileri kullanmadan önce mutlaka bir uzmandan yardım alın.

Bibliyografya

1-) Literatürde yer verilmemiş tür.

Flora of Turkey

Dwarf shrublet forming dense, moss-like cushion, with woody rootstock. Stems to 8 cm tall. Leaves narrowly linear or linear-spathulate, acute, plicate, adpressed-sericeous, 5-10(-20) x 1-4 mm. Flowers terminal, usually solitary, sometimes in few-flowered congested cymes. Outer sepals 8-10 x 3 mm, spreading hairy (hairs to 2 mm), oblong to ± oblanceolate, acuminate. Corolla white, rarely rose or yellow, c. 15-18 mm. Ovary hairy. Fl. 5-8. Open Pinus nigra woodland, Quercus coccifera macchie, steppe, screes, chalky and serpentine slopes, eroded hills, grazed fields, 200-2135 m. VI:210.

Cinse ait diğer türler

Share

Yorum yazın