İçeriğe geç

Polycarpon tetraphyllum (Kırkinciotu)

Kırkinciotu


Dolaşım

Bitkiler › Karanfil takımı › Karanfilgiller › Kırkinciotu › Kırkinci otu

Dağılımı

Bitki doğal olarak Avrupa’da yayılış gösterir. Günümüzde Amerika ve Avustralya kıtalarına da dağılmıştır.

Genel bilgiler

15 cm büyüyebilir. Gövde ince, kısa ve çok dallıdır. Çanak yapraklar yeşil renklidir ve 1,5 ila 2,3 mm uzunluğundadır. Taç yapraklar derin girintilidir. 3 ila 5 arası ercik görülür. Kulakçık yumurtamsıdır. Yapraklar genellikle 4 adet halkavi biçimde dizilişli, ters yumurtamsı ila kaşıksı, kısaca saplı ve tüysüzdür. Çiçek kurulu genellikle çok dallıdır. Çiçekler beyaz renkli, küçük, çok sayıda ve gövdelerin ucundadır. Kapsül yuvarlaktır. Tohumlar genellikle 0,5 mmden daha küçüktür.

Gözlem

Kayalık, tahrip edilmiş araziler ve yol kenarında görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir. Bunlar çoğunlukla kaldırımlarda ya da yollara dizilen taşların arasında görülmüşlerdir.

Yaygın adları

Kırkinci otu.

Çiçek zamanı

Mart-Temmuz ayları.

Yükseklik

0-1000 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca “çok meyveli” anlamına gelir. Cinsin çok sayıda çiçek ve doğallıkla çok sayıda meyve üretmesine işaret eder. Türkçe adı olan “kırkinciotu” ile ilgili detaya ulaşamadık. Bitkiler tabana yatık bir haldedir ve yukarı bakan çok sayıda kapsül görülür. Zaten bilimsel adı da buna işaret eder. Kırk kelimesi ile “poly”, inci kelimesi ile de “carpon” karşılanmış olabilir. Cinsin İngilizce adı da “four-leaved allseed”dir. Tür adı Latince “dört yapraklı” anlamına gelir. Türün karakteristik biçimde halkavi dizilişli dört yaprağına işaret eder. Özgün tanımda bu “Mollugo foliis quaternis obovatis” olarak belirtilmiştir.

Fotoğrafları

Literatür

Systema Naturae, Editio Decima 2: 881. 1759. L.

Bir Yorum Yazın