Cuscuta epithymum

Cinsaçı


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitki.

Dolaşım

Bitkiler › Patlıcan takımı › Tarlasarmaşığıgiller › Cinsaçı › Cin saçı

Dağılımı

Bitki doğal olarak Avrasya’da yayılış gösterir.

Genel bilgiler

Parazit bir bitkidir. Gövde ince ve çok dallı, sıklıkla kırmızımsı ya da mor renklidir. Çiçekler 3 ila 4 mm uzunluğunda, 5 parçalı, çoğunlukla sapsız, zaman zaman kısaca saplıdır. Öbek yoğun, 5 ila 10 mm çapında, küresel ve her birinin tabanında sivri bırahte bulunur. Çanak genellikle taç tüpünden kısadır, zaman zaman aynı uzunluktadır, loblar üçgensi, tepede sivri, zaman zaman mızraksı ve tepede sipsivri, taç lobları üçgensi, tepede sivri, nadiren sipsivri, çoğunlukla çan biçimindeki tüpten daha kısadır. Başçıklar sıklıkla mor uçludur. Pullar kaşıksı, tüpten daha kısa, saçaklıdır. Tohumlar yaklaşık 1 mm uzunluğundadır.

Gözlem

Tek ya da çok yıllık otlar ile çalıların üzerinde görülür. İzmit ve Gebze ilçelerinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Cinsaçı.

Etimoloji

Cins adı Arapça “yığılan” anlamına gelir. Cinsin diğer bitkilere sarılarak bir yığın oluşturmasına işaret eder. Tür adı Antik Yunanca “kekik üzerinde” anlamına gelir. Türün genellikle konukçu olarak Thymus (kekik) türlerini tercih etmesine işaret eder.

Geleneksel tıp

Karaciğeri ve safra kesesini etkileyen problemlerde kullanılır. Bitki iştah açıcı, gaz giderici, safra söktürücü, idrar söktürücü, hepatik, müshil ve iskorbüt hastalığı önleyicidir. Gövde kaynatılarak, idrar şikayetleri, böbrek, dalak ve karaciğer bozuklukları, sarılık, siyatik ve iskorbüt şikayetlerin tedavisinde kullanılır. Aynı zamanda bir antikanser ajanı ve gut için spesifik olarak bir üne sahiptir. Bitki hemoroit hastaları tarafından kullanılmamalıdır. Bitkiden homeopatik bir ilaç yapılır.

Galen: Bulanan mideyi rahatlatır ve kusmayı sağlar. Balgamı hem oral hem de anal yolla temizler. Gaz gidericidir. Solunum ve karaciğer sorunlarında etkilidir.

Dioscorides: Kaynatıldığında balgam söktürücüdür. Sirke, bal ve tuz ile alındığında depresyon vakalarında etkilidir ve gaz gidericidir.

İbn-i Sînâ: Nefes darlığına iyi gelir. Kramplara faydalıdır. Melankoli ve saraya iyi gelir. Balgam söktürücüdür.

Birûni: Gaz gidericidir ama orta yaş ve üzeri hastalarda kullanılmalıdır. Melankoli ve safra sorunlarında faydalıdır.

İbnü’l-Baytâr: Kusturucudur. Uyuz vakalarında kullanılır.

Muyîddin Mehî: Uyuz vakalarında kullanılır.

Abdulvehhâb bin Yusuf: Baş ve göz ağrılarını gidermek için kullanılır.

Şirvanî Mahmud: Kalbe faydalıdır ve susuzluk gidericidir.

Fotoğrafları

Literatür

Amoenitates Academici 4: 478. 1759. (L.) L.

Yorum yazın