Colutea (Patlangaç)

Özet

Colutea (Patlangaç) bazı türleri süs bitkisi olarak yetiştirilen ve mesane benzeri meyveleri ile tipik olan bir cinstir.

Hiyerarşi

Plantae

Bitkiler

Fabales

Bakla takımı

Fabaceae

Baklagiller

Tanımı

Colutea (Patlangaç) genellikle 2 ila 5 metre büyüyebilen, dikenli ya da dikensiz, yaprak dökücü çalımsı ile çalılardan oluşan bir cinstir. Genç dallar havlı ya da çıplaktır. Yapraklar tek teleksi, nadiren üç yaprakçıklı ve kulakçıklar küçüktür. Yaprakçıklar karşılıklı dizilişli, yumurtamsı, eliptik ya da ters yumurtamsı ila yuvarlak ve düz kenarlıdır. Çiçek durumu koltuklarda salkım halinde ve uzun saplıdır. Bırahte ve ikincil bırahte çok küçük ya da mevcut değildir. Çanak çan biçiminde ve dişleri eşit değildir. Çanak lobları beş adet, uzunlukları farklı ve kısadır.

Taç 1 cm uzunluğunda, çıplak, sarı ya da kahverengimsi kırmızı renkli, bayrakçık neredeyse dairesel, kanatçıklar darca oraksı dikdörtgensi ve kısa saplı, kayıkçık geniş ve küt uçludur. Erciklerden üstte olanı serbest iken diğerleri tüpte birleşiktir. Yumurtalık saplı, tohum taslakları çok sayıda ve boyuncuk kavislidir. Üst iplikçik serbest, geri kalan dokuzu birleşiktir. Meyve şişkin, kendi kendine açılmaz ya da tepeden açılır ve çok tohumludur. Tohumlar böbreksidir. Cins Avrasya ve Kuzey Afrika’ya özgüdür ancak günümüzde Amerika ve Avustralya kıtalarına da dağılmıştır. [Harita, Sinonimler, Türler]

Etimoloji

Cins etimolojisi açık değildir. İlk defa Theophrastus tarafından patlangaç çalısını tanımlamak için kullanılmıştır. Öte yandan cins adında yer alan lutea kelimesi sarı anlamını verir bu durumda cinsin çiçek rengine işaret ediyor olabilir.

Kocaeli’ndeki türler

Colutea (Patlangaç)

Colutea cilicica

Patlangaç