Citrullus (Karpuz)

Özet

Citrullus (Karpuz) eski dünyaya özgü bir dizi sarmaşığın yanısıra ekonomik değeri oldukça yüksek olan karpuzu barındıran bir cinstir.

Hiyerarşi

Plantae

Bitkiler

Cucurbitales

Kabak takımı

Cucurbitaceae

Kabakgiller

Tanımı

Citrullus (Karpuz) sarılıcı ya da tırmanıcı tek ya da yumrulu köke sahip çok yıllık bitkilerden oluşan bir cinstir. Gövde ve dallar pürüzlü ve sağlamdır. Sülük iki ya da üç dallı ya da nadiren basittir. Yapraklar dairesel ya da üçgensi yumurtamsı ve derince 3 ila 5 lobludur. Erkek ve dişi çiçekler tek olup farklı koltuklardan çıkarlar. Bırahte şeritsidir. Çanak yapraklar beş adet ve mızraksı ila şeritsidir. Taç yapraklar beş adet, ters yumurtamsı dikdödrtgensi ila genişçe ters mızraksı, 6 ila 16 mm uzunluğunda, sarı renkli, kısaca bitişik, havlı ila tüysüzce ve taç kaşıksı ila çansıdır. Erkek çiçekler üç erciklidir. Yumurtalık pürüzsüz ve tüylüdür. Çok sayıda tohum taslağı vardır ve bunlar yataydır. Tepecik üç lobludur. Meyve etli, iri ve yeşilimsi olup küresel ila dikdörtgensidir, kendi kendine açılmaz ve çok sayıda sıkıştırılmış tohum bulundurur. Cins Afrika, Akdeniz havzası ve Güney Asya’ya özgüdür ancak günümüzde dünyanın neredeyse tamamında yetiştirilmektedir. [Harita, Sinonimler, Türler]

Etimoloji

Cins adı Latince küçük Citrus anlamına gelir ve iki cins arasında meyvelerin benzer olmasına işaret etmektedir. Elbette Citrullus meyveleri daha büyüktür ancak bütün olarak Citrus cinsi daha büyüktür. Citrus, turunç, mandalina, limon ve portakal gibi türleri ihtiva eden cinsin adıdır.

Kocaeli’ndeki türler