Ceratophyllum (Suboynuzu)

Özet

Ceratophyllum (Suboynuzu) daima tatlı su kaynaklarında görülen ve bazı bölgelerde istilacı haline gelmiş türleri barındıran bir cinstir.

Hiyerarşi

Plantae

Bitkiler

Ceratophyllales

Suboynuzu takımı

Ceratophyllaceae

Suboynuzugiller

Tanımı

Ceratophyllum (Suboynuzu) genellikle 1 ila 3 metre uzayabilen gövdelere sahip bitkilerden oluşan bir cinstir. Gövde yeşil renkli, çıplak ya da seyrekçe tüylü, dallı ve zikzaklıdır. Kök mevcut değildir. Yapraklar parlak yeşil renkli, kaba dokulu ve basit ya da ikili olarak bölünmüştür. Yaprak halkaları 1,5 ila 6 cm çapındadır ve her düğümde 6 ila 10 adettir. Bölümleri şeritsi ila ipliksi, 1,5 ila 2 cm uzunluğunda, 1,5 mm genişliğinde ve şişkin değildir. Çiçekler minik, zaman zaman pembemsi ve 1 ila 3 mm çapındadır. Çanak yapraklar yaklaşık 10 adet, tabanda bitişik, darca üçgensi ve 1 mm uzunluğundadır.

Erkek çiçeklerin yaklaşık 10 adet erciği bulunmaktadır. İplikçik körelmiştir. Başçık şeritsidir. Dişi çiçeklerin tek yumurtalığı vardır. Kapçık koyu yeşil ila kırmızımsı kahverengi, dikenleri hariç 3,5 ila 6 mm uzunluğunda, 2 ila 4 mm genişliğinde, pürüzsüz ya da hafifçe kabarcıklı, kenarları kanatsız ve dikensiz ve yüzdeki dikenler mevcut değildir. Tabandaki dikenler ya da kabarcıklar 2 adet, 0,1 ila 12 mm uzunluğunda ve düz ya da kavislidir. Terminal diken 0,5 ila 14 mm uzunluğundadır. [Harita, Sinonimler, Türler]

Etimoloji

Cins Antik Yunanca boynuz yapraklı anlamına gelir ve bu bağlamda cinsin yapraklarının yüzeysel olarak boynuza benzemesine işaret eder.

Kocaeli’ndeki türler

Ceratophyllum (Suboynuzu)

Ceratophyllum demersum

Kınalı suboynuzu