İçeriğe geç

Anagallis arvensis (Farekulağı)

Farekulağı


Anahtar kelimeler: Yenilebilir bitkiTıbbi bitkiHaşerat kovucu.

Dolaşım

Bitkiler › Funda takımı › Çuhaçiçeğigiller › Farekulağı › Fare kulağı

Dağılımı

Bitki doğal olarak Asya, Avrupa ve kuzey Afrika’da yayılış gösterir.

Genel bilgiler

Bazı kaynaklarda Lysimachia arvensis olarak geçer. 50 cm’ye kadar uzayabilen kökler zayıf ve yeşildir. Yaz döneminde tabana yayılış gösterir, kışın ise yarım rozet halinde dik bir yapıda görülür. Işınsal simetrik çiçekler turuncu ya da kırmızı olabilir. Taç yaprak kenarları hafif tırtıklıdır ve küçük tüyler görülür. Tohumlar rüzgar ve yağmur yoluyla çevreye dağılır. Çiçekler sadece parlak güneş altında iken açar. Karşılıklı çift halinde yumurtamsı ve sapsız, parlak yeşil renkli yapraklar görülür. Taç yaprak marjları bir parça dişlidir ve salgılı tüyler görülür. Ercikteki tüyler tozlayıcıları kendine çeker, bununla birlikte çiçekler kendilerini tozlayabilir. Meyve kapsülleri ağustos ve ekim arası olgunlaşır. Tohumlar bahar aylarında doğrudan dışarı ekilebilir. Çiçekler erseliktir.

Gözlem

Tarla, dere kenarı, çayır, yol kenarı ve tahrip edilmiş arazilerde görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Fare kulağı, Sıçan kulağı, Sıçan otu.

Çiçek zamanı

Nisan-Eylül ayları.

Yükseklik

0-1400 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Latince “yeniden süslü” anlamına gelir. Çevre koşullarına bağlı olarak çiçek açıp kapamasına atıftır. Ayrıca bitkilerin üzüntü ve depresyonu gidermelerine işaret eder. Tür adı Latince “ekili alan” anlamına gelir. Türün habitat tercihine işaret eder. Özgün tanımda bu “Habitat in Europae arvis” olarak belirtilmiştir.

Mutfak

Yaprakları çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir. Yapraklar salatalara eklenir.

Geleneksel tıp

İdrar söktürücü ve kabızlığı önleyici olarak kullanılır. Gut, sarılık, nefes darlığı, sara hastalığı ve böbrek taşı hastalıklarının tedavisinde etkindir. Öksürük giderici, safra söktürücü, terlemeyi arttırıcı, idrar söktürücü, balgam söktürücü, müshil, yatıştırıcı, yara iyileştirici, uyarıcı ve homeopatidir. Epilepsi ve zihinsel problemlerin tedavisinde kullanılır ancak dahili kullanımı önerilmez. İnfüzyonu cilt enfeksiyonları ve karaciğer ve safra kesesi bozukluklarının tedavisinde kullanılır. Kaşıntılı ciltleri tedavi etmek için içten kullanılır ve siğiller kaldırmak için harici olarak kullanılır.

Galen: Kırmızı ve mavi olmak üzere iki çeşidi vardır. Ancak renkleri hariç diğer özellikleri aynıdır. Büzücüdür. Suyu bulanık görme vakalarında kullanılır.

Dikkat

Biliyor musunuz?

Çiçekleri yağmur yaklaştığında kapanır, bu sayede barometre işlevi görürler. Böcek kovucu olarak kullanılır.

Fotoğrafları

Literatür

Species Plantarum 1: 148. 1753. L.

Bir Yorum Yazın