İçeriğe geç

Lysimachia arvensis (Farekulağı)

Bitkiler › Funda takımı › Çuhaçiçeğigiller › Kargaotu › Fare kulağı

Yenilebilir bitkiTıbbi bitkiHaşerat kovucu.

Bazı kaynaklarda Anagallis arvensis olarak geçer. 50 cm’ye kadar uzayabilen kökler zayıf ve yeşildir. Yaz döneminde tabana yayılış gösterir, kışın ise yarım rozet halinde dik bir yapıda görülür. Işınsal simetrik çiçekler turuncu ya da kırmızı olabilir. Taç yaprak kenarları hafif tırtıklıdır ve küçük tüyler görülür. Tohumlar rüzgar ve yağmur yoluyla çevreye dağılır. Çiçekler sadece parlak güneş altında iken açar. Karşılıklı çift halinde yumurtamsı ve sapsız, parlak yeşil renkli yapraklar görülür. Taç yaprak marjları bir parça dişlidir ve salgılı tüyler görülür. Ercikteki tüyler tozlayıcıları kendine çeker, bununla birlikte çiçekler kendilerini tozlayabilir. Meyve kapsülleri ağustos ve ekim arası olgunlaşır. Tohumlar bahar aylarında doğrudan dışarı ekilebilir. Çiçekler erseliktir.

Bitki doğal olarak Asya, Avrupa ve kuzey Afrika’da yayılış gösterir. [Harita|Sinonimler|Herbaryum]

Tarla, dere kenarı, çayır, yol kenarı ve tahrip edilmiş arazilerde görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Dilimizde Fare kulağı, Sıçan kulağı ve Sıçan otu adları ile bilinmektedir.

Nisan ve eylül ayları arasında çiçek açar.

Deniz seviyesinden 1400 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Yaprakları çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir. Yapraklar salatalara eklenir.

İdrar söktürücü ve kabızlığı önleyici olarak kullanılır. Gut, sarılık, nefes darlığı, sara hastalığı ve böbrek taşı hastalıklarının tedavisinde etkindir. Öksürük giderici, safra söktürücü, terlemeyi arttırıcı, idrar söktürücü, balgam söktürücü, müshil, yatıştırıcı, yara iyileştirici, uyarıcı ve homeopatidir. Epilepsi ve zihinsel problemlerin tedavisinde kullanılır ancak dahili kullanımı önerilmez. İnfüzyonu cilt enfeksiyonları ve karaciğer ve safra kesesi bozukluklarının tedavisinde kullanılır. Kaşıntılı ciltleri tedavi etmek için içten kullanılır ve siğiller kaldırmak için harici olarak kullanılır.

Büyük dozlarda alınması poliüriye ve titremeye neden olabilir. Memelilere karşı (insan hariç) zehirli olduğu rapor edilmiştir. Bazı insanlarda temas edilmesi halinde deri iltihabına neden olabilir.

Çiçekleri yağmur yaklaştığında kapanır, bu sayede barometre işlevi görürler. Böcek kovucu olarak kullanılır.

Doğan, Hüseyin (2022). Lysimachia arvensis (Farekulağı) - Kocaeli Bitkileri. Erişim adresi: https://kocaelibitkileri.com/lysimachia-arvensis/ Erişim tarihi: 6 February 2023

Bir Yorum Yazın