İçeriğe geç

Ailanthus altissima (Kokar ağaç)

Kokar ağaç


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitkiYenilebilir bitkiBoya bitkisi, Asgari endişe (LC), Neofit bitki.

Dolaşım

Bitkiler › Akçaağaç takımı › Kokarağaçgiller › Kokarağaç › Kokar ağaç

Dağılımı

Doğal olarak Uzakdoğu’da yayılış gösterir. Günümüzde dünyanın büyük bölümüne dağılmıştır.

Genel bilgiler

17 metre büyüyebilir. Gövde çapı 1 metreyi bulabilir. Hızlı büyüyen bir ağaçtır. Ortalama ömrü 50 yıldır. Köklerden yeni kökler çıkarabilmesi nedeniyle ağaç kendini sınırsız olarak klonlayabilir. Gövde pürüzsüz ve açık gri renklidir, zamanla pürüzlü ve çatlaklı hale gelir. Sürgünler sağlam, pürüzsüz ya da hafifçe tüylü, kırmızımsı ya da kahverengidir. Tomurcuklar ince tüylü, kubbe biçiminde ve çiçek saplarının ardındadır. Dallar gri renkli, pürüzsüz, parlak ve zamanla kovucukludur. Dalların ucu sarkıktır. Bitki belirgin ve kötü denilebilecek bir kokuya sahiptir. Yapraklar büyük, tek ya da teleksi bileşiktir. Bunlar 30 ila 90 cm uzunluğunda ve 10 ila 41 arası çift yaprakçık taşır. Yapraklar ilk zamanlarda bronz renginde iken zamanla koyu yeşil renge dönerler. Yaprakçıklar yumurtamsı mızraksı ve düz kenarlıdır. Yaprakçıklar 5 ila 18 cm uzunluğunda ve 2,5 ila 5 cm genişliğindedir. Yaprak sapı 5 ila 12 mm uzunluğundadır. Çiçekler küçüktür ve 50 cm uzunluğunda bileşik salkım halindedir. Bunlar sarımsı yeşil ila kırmızımsıdır. Beşer taç ve çanak yaprak görülür. Çiçekler iki evciklidir.

Gözlem

Tren yolu boyunca, deniz kenarında ve dağınık halde Kocaeli’nin bir çok bölgesinde görülür. Güçlü bir istilacıdır. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Kokar ağaç, Osuruk ağacı, Yabani ceviz, Yalangoz, Yalankoz.

Çiçek zamanı

Mayıs-Haziran ayları.

Yükseklik

0-1000 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Molukanca “cennete giden” anlamına gelir. Ağacın bu kültürde hayat ağacı fenomenine benzer bir anlamı olmasına işaret eder. Tür adı Latince “en yüksek” anlamına gelir. Türün boyutuna işaret eder.

Mutfak

Yaprakları pişirilerek tüketilebilir.

Geleneksel tıp

Kök ve kök kabuğu spazm çözücü, büzücü, kardiyak depresan, idrar söktürücü, kusturucu, ateş düşürücü, deri kızartıcı ve parazit düşürücüdür. Kabuğu dizanteri ve bağırsak şikayetlerinde kullanılır. Kabuğun tentürü kalp çarpıntısı, astım ve epilepsi tedavisinde kullanılır. Dal kabuğu adet akışı teşvik edicidir.

Dikkat

Biliyor musunuz?

Yapraklarından sarı boya elde edilir. Yaprakları ezilerek böcek kovucu olarak kullanılır. Bataklık ıslahı ve sivrisinek nüfusunu kontrol altında tutmak amacı ile kullanılır.

Fotoğrafları

Literatür

J. Wash. Acad. Sci. 6: 495 1916. (Mill.) Swingle

Bir Yorum Yazın