Ailanthus altissima (Kokar ağaç)

derleyen:

Uyarı: Site sahibi, sitede yer verilen her türden bilginin uzman görüşüne dayandırılmaksızın kullanılmamasını şiddetle tavsiye eder.

Tanımı

17 metre büyüyebilir. Gövde çapı 1 metreyi bulabilir. Hızlı büyüyen bir ağaçtır. Ortalama ömrü 50 yıldır. Köklerden yeni kökler çıkarabilmesi nedeniyle ağaç kendini sınırsız olarak klonlayabilir. Gövde pürüzsüz ve açık gri renklidir, zamanla pürüzlü ve çatlaklı hale gelir. Sürgünler sağlam, pürüzsüz ya da hafifçe tüylü, kırmızımsı ya da kahverengidir. Tomurcuklar ince tüylü, kubbe biçiminde ve çiçek saplarının ardındadır. Dallar gri renkli, pürüzsüz, parlak ve zamanla kovucukludur. Dalların ucu sarkıktır. Bitki belirgin ve kötü denilebilecek bir kokuya sahiptir. Yapraklar büyük, tek ya da teleksi bileşiktir. Bunlar 30 ila 90 cm uzunluğunda ve 10 ila 41 arası çift yaprakçık taşır. Yapraklar ilk zamanlarda bronz renginde iken zamanla koyu yeşil renge dönerler. Yaprakçıklar yumurtamsı mızraksı ve düz kenarlıdır. Yaprakçıklar 5 ila 18 cm uzunluğunda ve 2,5 ila 5 cm genişliğindedir. Yaprak sapı 5 ila 12 mm uzunluğundadır. Çiçekler küçüktür ve 50 cm uzunluğunda bileşik salkım halindedir. Bunlar sarımsı yeşil ila kırmızımsıdır. Beşer taç ve çanak yaprak görülür. Çiçekler iki evciklidir.

Gözlem bilgileri

Doğal olarak Uzakdoğu’da yayılış gösterir. Günümüzde dünyanın büyük bölümüne dağılmıştır. [Harita, Sinonimler] Tren yolu boyunca, deniz kenarında ve dağınık halde Kocaeli’nin bir çok bölgesinde görülür. Güçlü bir istilacıdır. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir. Mayıs ve haziran ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1000 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde kokar ağaç, osuruk ağacı, yabani ceviz, yalangoz ve yalankoz adları ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Molukanca cennete giden anlamına gelir. Ağacın bu kültürde hayat ağacı fenomenine benzer bir anlamı olmasına işaret eder. Tür adı Latince en yüksek anlamına gelir. Türün boyutuna işaret eder ve burada da cennete yükselmeye atıf mevcuttur.

Gıda

Yaprakları pişirilerek tüketilebilir.

Tıp

Kök ve kök kabuğu spazm çözücü, büzücü, kardiyak depresan, idrar söktürücü, kusturucu, ateş düşürücü, deri kızartıcı ve parazit düşürücüdür. Kabuğu dizanteri ve bağırsak şikayetlerinde kullanılır. Kabuğun tentürü kalp çarpıntısı, astım ve epilepsi tedavisinde kullanılır. Dal kabuğu adet akışı teşvik edicidir.

Dikkat

Bilgi

Yapraklarından sarı boya elde edilir. Yaprakları ezilerek böcek kovucu olarak kullanılır. Bataklık ıslahı ve sivrisinek nüfusunu kontrol altında tutmak amacı ile kullanılır.

Fotoğrafları