Bidens aurea (Kırmızı fener)

derleyen:

Özet

Bidens aurea (Kırmızı fener) ilimizde genelde mezarlıklar ve bahçelere dikilen ve yaz sonu ile güz ortasına kadar çiçek açan bir bitkidir.

Hiyerarşi

Plantae

Bitkiler

Asterales

Papatya takımı

Asteraceae

Papatyagiller

Bidens

İkidiş

Tanımı

Bidens aurea (Kırmızı fener) tek ya da çok yıllık ve 50 ila 100 cm boylanabilen bir bitkidir. Yaprak sapı 2 ila 4 cm uzunluğundadır. Yaprak ayası üçgensi ya da mızraksı ile mızraksı-şeritsi, 5 ila 12 cm uzunluğunda, 1 ila 5 cm genişliğinde, zaman zaman tek teleksi loblu, tabanı kaması ila kesik, en uçtaki kenar düz ya da testere dişli ve ucu küt ila sipsivridir. Çiçek durumu sapı 4 ila 6 cm uzunluğundadır. İnvolukrum çansı ila yarı küreseldir. Filariler 8 ila 12 adet, yumurtamsı ila mızraksı ve kenarları genellikle sarı renklidir. Işınsal çiçekler 5 ila 6 adet, sarı renkli ve 1 ila 3 cm uzunluğundadır. Disk çiçekleri 12 ila 30 adet ve tacı sarı renklidir. Kapçık koyu kahverengi ila siyah renkli ve düzleştirilmiştir. Sorguç yok ya da 2 adet, dik ila yayılıcı ve sakallı kılçıklıdır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak orta Amerika’da yayılış göstermektedir ancak Avrupa ve Güney Amerika’da doğallaşmıştır. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Bahçe ve mezarlıklarda görülen bitki umumiyetle ağustos ve ekim ayları arasında çiçek açmaktadır ve bitkiyi 100 ila 1600 metreye kadar olan rakımlarda İzmit ilçesinde gözlemlemek mümkündür.

Türkçe adı

Dilimizde kırmızı fener adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Latince iki dişli anlamında gelir. Kapçıklarda görülen iki adet kılçığa işaret eder. Tür adı Latince altın renkli anlamına gelir. Türün çiçek rengine işaret eder. Bu sayfaya eklediğimiz görseller taka tuka adlı kültür formuna aittir.

Gıda

Yapraklarından çay elde edilmiştir.

Tıp

Bitki iltihap giderici olup ayrıca ülser tedavisinde kullanılmıştır.

Fotoğrafları